حملات مرگبار به غزه همزمان با سفر فرستاده آمریکا به اسرائیل

"٣١ نفر در مرکز غزه کشته شده‌اند"
شرق رفح در جنوب نوار غزه در بحبوحه درگیری مداوم بین اسرائیل و حماس. ١٩ مه ٢٠٢٤ – عکس: ای اف پی
شرق رفح در جنوب نوار غزه در بحبوحه درگیری مداوم بین اسرائیل و حماس. ١٩ مه ٢٠٢٤ – عکس: ای اف پی

اربیل (کوردستان٢٤)- در حالی که جک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده برای گفتگو در مورد اوضاع، از غزه بازدید کرد، سازمان دفاع غیرنظامی فلسطین اعلام کرد که امروز یکشنبه ١٩ مه، حمله اسرائیل ٣١ نفر را در مرکز غزه کشته است.

نیروهای اسرائیلی به شهر رفح در جنوب نوار غزه که ارتش آن را آخرین پایگاه حماس توصیف می‌کند و ایالات متحده می‌گوید ٨٠٠ هزار غیرنظامی آن به تازگی در اثر جنگ آواره شده‌اند، وارد شده‌اند.

شاخه مسلح حماس، گردان‌های عزالدین القسام، گفت که نیروهای اسرائیلی مستقر در گذرگاه رفح - یک مجرای حیاتی برای کمک‌های بشردوستانه که اکنون بسته شده است - را با گلوله‌های خمپاره هدف قرار داده‌اند.

اسرائیل همچنین با نیروهای حماس در مناطق شمالی و مرکزی ساحلی که قبلا تحت کنترل ارتش تلقی می‌شد، در جنگ است و این باعث هشدارهای ایالات متحده مبنی بر غرق شدن در یک جنگ طولانی شده است.

در آخرین بمباران هوایی شب گذشته، آژانس دفاع مدنی غزه اعلام کرد که در حمله اسرائیل به خانه‌ای در کمپ آوارگان نصیرات، ٣١ نفر کشته و ٢٠ نفر زخمی شدند.

ارتش اسرائیل امروز گزارش داد طی ٢٤ ساعت گذشته هواپیماهایش "ده‌ها هدف تروریستی" را مورد حمله قرار داده است و در حال بررسی این گزارش‌ها هستند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پس از حمله ٧ اکتبر حماس که آغازگر جنگ بود، متعهد شده است تا زمان نابودی گروه اسلام‌گرای مورد حمایت ایران و آزادی همه گروگان‌های اسرائیلی، به جنگ با حماس در غزه ادامه دهد.

اما او از سوی متحد اصلی خود، واشنگتن و بخشی از جامعه مدنی و شماری از اعضای کابینه جنگ، با مخالفت‌های شدید مواجه شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در جنگ غزه بیش از ١١٧٠ اسرائیلی، اکثرا غیرنظامی و دست‌کم ٣٥ هزار و ٤٥٦ فلسطینی اکثرا غیرنظامی کشته‌ شده‌اند.

در جریان حمله ٧ اکتبر، حماس حدود ٢٥٠ نفر را به گروگان گرفته است که ١٢٤ نفر از آنها هنوز در غزه نگهداری می‌شوند و ٣٧ نفر نیز کشته شده‌اند.

ای اف پی/ب.ن