ایرلند در مسیر به رسمیت شناختن کشور فلسطین

"تنها به افراط‌گرایی و بی‌ثباتی دامن می‌زند"
نوار غزه در بحبوحه درگیری‌های مداوم بین اسرائیل و گروه شبه‌نظامی حماس. ٢١ مه ٢٠٢٤ - عکس: ای اف پی
نوار غزه در بحبوحه درگیری‌های مداوم بین اسرائیل و گروه شبه‌نظامی حماس. ٢١ مه ٢٠٢٤ - عکس: ای اف پی

اربیل (کوردستان٢٤)- به گزارش رسانه‌ها، انتظار می‌رفت دولت ایرلند امروز چهارشنبه ٢٢ مه، به رسمیت شناختن کشور فلسطین را اعلام کند.

پس از آنکه اعلام کردند ایرلند تا پایان ماه جاری کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسد، رهبران اتحادیه اروپا، قرار بود در ساعت ٨ صبح امروز یک کنفرانس خبری برگزار کنند.

تلویزیون ملی RTE و ایرلندی تایمز هر دو گزارش دادند که این تصمیم در کنفرانس خبری اعلام خواهد شد.

وزارت خارجه اسراییل با انتشار یک پیام ویدئویی در شبکه اجتماعی X ، خطاب به ایرلند هشدار داد که "به رسمیت شناختن یک کشور فلسطینی، خطر تبدیل شما را به یک مهره در دستان ایران و حماس دارد" و افزود: این اقدام "تنها به افراط‌گرایی و بی‌ثباتی دامن می‌زند."

اعلام تصمیم پیشبینی شده سیمون هریس، نخست وزیر ایرلند، مایکل مارتین، معاون نخست وزیر و ایمون رایان، وزیر محیط زیست ایرلند، پس از آن صورت گرفت که پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا هفته گذشته گفت که روز چهارشنبه، تاریخ به رسمیت شناختن کشور فلسطین را اعلام خواهد کرد.

سانچز در ماه مارس گفت که اسپانیا و ایرلند، همراه با اسلوونی و مالت، توافق کرده‌اند که اولین گام‌های خود را در جهت به رسمیت شناختن کشور فلسطین در کنار اسرائیل بردارند و راه‌حل دو کشوری را برای صلح پایدار، ضروری می‌دانند.

اسرائیل گفته است که طرح‌هایی برای به رسمیت شناختن فلسطین، "جایزه‌ای برای تروریسم" است که شانس دستیابی به راه‌حل مذاکره برای جنگ غزه را کاهش می‌دهد، جنگی که در ٧ اکتبر با یورش شبه‌نظامیان حماس به جنوب اسرائیل، آغاز شد.

برای چندین دهه، به رسمیت شناختن یک کشور فلسطینی به عنوان آخرین بازی روند صلح بین فلسطینی‌ها و همسایگان اسرائیلی آنها، تلقی می‌شد.

ایالات متحده و بسیاری از کشورهای اروپای غربی گفته‌اند که مایلند روزی کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند، اما نه قبل از دستیابی به توافق در مورد مسائل پیچیده‌ای مانند مرزهای نهایی و وضعیت بیت المقدس.

اما پس از حملات حماس در ٧ اکتبر و حملات تلافی جویانه اسرائیل در غزه، دیپلمات‌ها در حال تجدید نظر در ایده‌های بحث برانگیز هستند.

در سال ٢٠١٤، سوئد که دارای یک جامعه بزرگ فلسطینی است، اولین عضو اتحادیه اروپا بود که کشور فلسطین را به رسمیت شناخت.

پیش از آن توسط شش کشور اروپایی دیگر به رسمیت شناخته شده بود، که عبارتند از بلغارستان، قبرس، جمهوری چک، مجارستان، لهستان و رومانی.

بر اساس آمار رسمی اسرائیل، حمله حماس در ٧ اکتبر منجر به کشته شدن بیش از ١١٧٠ نفر شد که اکثرا غیرنظامی بودند.

حماس همچنین ٢٥٢ گروگان را گرفت که ١٢٤ نفر از آنها در غزه هستند و ٣٧ نفر از آنها کشته شده‌اند.

به گفته وزارت بهداشت منطقه تحت کنترل حماس، حملات تلافی جویانه اسرائیل دست‌کم ٣٥ هزار و ٦٤٧ نفر را در غزه کشته است که اکثر آنها غیرنظامی بوده‌اند.

ای اف پی/ ب.ن