دیندار زیباری: قوانین مربوط به آزادی بیان در اقلیم کوردستان با استانداردهای بین‌المللی منطبق و لازم الاجرا هستند

"بیش از ١٥٠٠ رسانه در اقلیم کوردستان فعالیت دارند"
دیندار زیباری، هماهنگ کننده وکالت بین‌المللی دولت اقلیم کوردستان
دیندار زیباری، هماهنگ کننده وکالت بین‌المللی دولت اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- هماهنگ کننده وکالت بین‌المللی دولت اقلیم کوردستان، تاکید کرد که قوانین مربوط به آزادی بیان در اقلیم کوردستان در حال حاضر منطبق با استانداردهای بین‌المللی، اجرا می‌شوند و دادگاه‌ها بر مبنای آن قوانین حکم صادر می‌کنند.

دیندار زیباری، هماهنگ کننده وکالت بین‌المللی دولت اقلیم کوردستان، امروز چهارشنبه ٢٢ مه در یک کنفرانس خبری با اشاره به طرح منطقه‌ای دولت اقلیم کوردستان در خصوص حقوق بشر، گفت که قوانین مربوط به آزادی بیان در اقلیم کوردستان پیشرفته و اجرایی هستند.

زیباری، تاکید کرد که قانون دسترسی به اطلاعات، قانون برگزاری تجمعات و راهپیمایی‌ها، قانون کار رسانه و قانون چاپ و نشر در اقلیم کوردستان در حال حاضر منطبق با استانداردهای بین‌المللی، اجرا می‌شوند و قضات در دادگاه‌ها بر مبنای آن قوانین حکم صادر می‌کنند.

وی افزود که در حال حاضر در اقلیم کوردستان ١٤٤ شبکه تلویزیونی و ١٥٥ شبکه رادیویی به طور رسمی پخش دارند. ٧٢٦ مجله، ٢٦٣ روزنامه، ١٣٠ وبسایت خبری به طور رسمی فعالیت دارند و اتحادیه روزنامه‌‌نگاران کوردستان ٦ هزار و ٩١٠ اندام فعال دارد که در آینده نزدیک کارت شناسایی آنها دیجیتالی می‌شود.

زیباری، در ژوئن ٢٠٢٢ اعلام کرد که طرح منطقه‌ای دولت اقلیم کوردستان در خصوص حقوق بشر، نقشه راه تحکیم اصول حقوق بشر برای چهار سال آینده و اجرای تعهدات اقلیم کوردستان است.

همچنین تاکید کرد که طرح را با مشورت شماری از سازمان‌های بین‌المللی و محلی تدوین کرده‌اند.

هماهنگ کننده وکالت بین‌المللی دولت اقلیم کوردستان، با اشاره به اینکه طرح، شامل ٢٧ بخش است و تقریبا تمام زمینه‌های حقوق بشر، دولتداری مطلوب، حاکمیت قانون، مبارزه با فساد، آزادی بیان، حقوق زنان، مدیریت زندان‌ها، قاچاق انسان، آزادی‌های مذهبی و غیره را در بر می‌گیرد، گفت که با برنامه کار کابینه نهم دولت اقلیم کوردستان و پیشبرد اصلاحات همه جانبه، همخوانی دارد.

ب.ن