رئیسی در زادگاهش به خاک سپرده می‌شود

"دوران ریاست او شاهد اعتراضات گسترده، عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی و جنگ با اسرائیل بود"
عزاداران در مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور فقید ایران، تهران ٢٢ مه ٢٠٢٤ – عکس: ای اف پی
عزاداران در مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور فقید ایران، تهران ٢٢ مه ٢٠٢٤ – عکس: ای اف پی

اربیل (کوردستان٢٤)- ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران که در سانحه سقوط بالگرد کشته شد، پس از دو روز تشییع با حضور هزاران نفر از مردم، امروز پنجشنبه ٢٥ مه در زادگاهش به خاک سپرده می‌شود.

رئیسی ٦٣ ساله، روز یکشنبه به همراه وزیر امور خارجه و شش نفر دیگر بر اثر سقوط بالگرد در کوهستانی در شمال غرب ایران، جان باخت.

آرامگاه وی در حرم امام رضا، زیارتگاه مهم شیعیان در شهر مشهد، خواهد بود.

تصاویری که روز چهارشنبه توسط رسانه‌های ایران منتشر شد، مقامات مشهد را نشان می‌دهد که خود را برای روز پایانی مراسم تدفین آماده می‌کنند.

عکس‌های بزرگ رئیسی، پرچم‌های سیاه و نمادهای شیعه در خیابان‌های دومین شهر ایران به ‌ویژه در اطراف حرم امام رضا، نصب شده است.

روز چهارشنبه، شمار زیادی از مردم برای ادای احترام به رئیس جمهور که مقامات و رسانه‌ها به او لقب "شهید" داده‌اند، در مراسم تشییع جنازه در تهران، تجمع کردند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نماز میت را برای رئیس‌جمهور فقید اقامه کرد و در مقابل تابوت‌های هشت کشته سقوط بالگرد، زانو زد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، از جمله کشته شدگان  بود که امروز پنجشنبه در حرم شاه عبدالعظیم در شهر ری، به خاک سپرده خواهد شد.

رهبر ایران نماز میت را برای رئیس‌جمهور فقید اقامه کرد و در مقابل تابوت‌های هشت کشته سقوط بالگرد زانو زد - عكس: ای اف پی
رهبر ایران نماز میت را برای رئیس‌جمهور فقید اقامه کرد و در مقابل تابوت‌های هشت کشته سقوط بالگرد زانو زد - عكس: ای اف پی

انتخابات ٢٨ ژوئن

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، قیس سعید، رئیس جمهور تونس و تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر روز چهارشنبه در مراسم تشییع رئیسی که در آن حدود ٦٠ کشور شرکت داشتند، حضور داشتند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله غایبان این مراسم بودند و برخی از کشورهای غیرعضو از جمله بلاروس و صربستان نمایندگان خود را فرستاده بودند.

خامنه‌ای که تصمیم‌گیرنده نهایی در ایران است، پنج روز عزای عمومی اعلام کرده و محمد مخبر، ۶۸ ساله، معاون رئیس‌جمهور را تا انتخابات ۲۸ ژوئن برای جانشینی رئیسی به عنوان سرپرست نهاد ریاست ‌جمهوری منصوب کرده است.

انتظار نمی‌رفت که انتخابات ریاست جمهوری در ایران تا سال آینده برگزار شود و سقوط بالگرد در روز یکشنبه باعث ایجاد ابهام در مورد اینکه چه کسی جانشین رئیسی خواهد شد، شده است. برخی نسبت به انتخاب رئیس جمهور آینده ابراز نگرانی کردند.

رئیسی در سال ٢٠٢١ به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و جانشین حسن روحانیِ میانه‌رو شد، آن هم در شرایطی که اقتصاد به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران، ضربه خورده بود.

دوران قدرت‌گیری این مقام محافظه‌کار، شاهد اعتراضات گسترده، عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی و مبادلات مسلحانه بی‌سابقه با اسرائیل بود.

پس از مرگ او، روسیه و چین و ناتو تسلیت گفتند و شورای امنیت سازمان ملل متحد یک دقیقه سکوت کرد.

همچنین پیام‌های تسلیت از سوی متحدان ایران در منطقه، از جمله دولت سوریه و حماس و حزب‌الله منتشر شد.

خبرگزاری فرانسه/ب.ن