نچیروان بارزانی: حقوق جامعه مسیحیان در قانون احوال شخصیه عراق در نظر گرفته شود

"ما همیشه از حقوق مسیحیان و همه جوامع عراق حمایت می‌کنیم"
نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان
نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- رئیس اقلیم کوردستان، با تاکید بر اینکه یکی از اصول برجسته دین اسلام جلوگیری از تحمیل اجباری دین بر دیگران است. از علمای اسلامی کوردستان و عراق خواست که از درنظر گرفتن حقوق جامعه مسیحیان در قانون احوال شخصیه عراق، حمایت کنند.

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان، امروز دوشنبه ٢٧ مه در کنفرانس قانون احوال شخصیه مسیحیان که در اربیل برگزار شد، سخنرانی کرد.

متن سخنان رئیس اقلیم کوردستان:

عصر به خیر

بسیار خوشحالم که همه شما را اینجا در اربیل دیدار می‌کنم. همه ما در کنار یکدیگر هستیم تا درباره حقوق یک جامعه دینی مردم خود که مسیحیان هستند، گفت‌وگو کنیم.

بی‌گمان همه ما با حضور خود در اینجا و در کنار هم، به مسیحیان اقلیم کوردستان و سراسر عراق، اطمینان بیشتری می‌دهیم.

همه ما از این کنفرانس حمایت می‌کنیم، زیرا هدف از آن تامین حقوق مشروع مسیحیان است، از طریق گفت‌وگو و به شیوه قانونی در سراسر عراق.

از جناب مطران بشار ورده، رئیس دانشگاه کاتولیک در اربیل و مدیران آن دانشگاه که این کنفرانس را برگزار کردند، قدردانی می‌کنم. یک مسئله بسیار مهم و ضروری را بررسی می‌کنند که تدوین پیشنویس قانون احوال شخصیه مسیحیان در عراق است.

صمیمانه به مهمانان محترم مسیحی خیرمقدم می‌گویم که از لبنان، سوریه و اردن تشریف آورده‌اند. امیدوارم با اتکا به تجارب خود، مشارکت مفیدی در گفت‌وگوهای این کنفرانس داشته باشند و روزهای خوبی را در کوردستان سپری کنند.

حضار گرامی:

ما همیشه از حقوق مسیحیان و همه جوامع عراق حمایت می‌کنیم، زیرا حمایت ما ریشه در تاریخ طولانی اعتقاد به فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز و برابری در کوردستان دارد. حمایت ما با قانون اساسی عراق گره خورده است که مردم عراق به آن رای داده‌ و آن را به تصویب رسانده‌اند. در ماده ٤١ قانون اساسی عراق آمده است که عراقی‌ها در تعهد به احوال شخصی خود آزاد هستند، با توجه به دین و مذهب و باورها و انتخابهایشان، و قانون اساسی تاکید کرده است که این باید بر مبنای قانون تنظیم شود.

تاکنون این ماده قانونی اجرایی نشده است. اجرای این ماده و وجود قانون احوال شخصیه برای پیروان ادیان، که خاص خودشان باشد، موجب می‌شود که مسیحیان، ایزدیان، صابئین مندائی و همه ادیان در عراق، حقوقشان محفوظ بماند.

این کنفرانس، یک گام عملی بسیار مهم است، زیرا راه را برای گفت‌وگو و یافتن راه‌حل مناسب برای پاسخگویی به مطالبات و احقاق حقوق مسیحیان باز می‌کند. ما از مطالبات قانونی آنها و همه جوامع دیگر عراق، حمایت می‌کنیم.

حضار گرامی:

نبود یک قانون ویژه برای احوال شخصیه مسیحیان، باعث می‌شود بر مبنای قانونی با آنها رفتار شود که با دین و باورهایشان همخوان نیست. این بر جامعه مسیحیان و خانواده‌های آنها در عراق، تاثیرات بسیار بدی دارد. پرونده‌هایی را می‌بینیم که بسیار مایه نگرانی و تاسف هستند. زیرا زندگی و سرنوشت بسیاری از کودکان، دختران و زنان را با مشکل مواجه می‌کنند. به خصوص از لحاظ ارث، طلاق و تحمیل اجباری دین در شرایطی که پدر یا یک مادر مسیحی، دین خود را تغییر می‌دهد.

ما معتقدیم که نباید دین کودکان را تغییر داد، تا زمانیکه به سن قانونی نرسیده‌اند و در فضای یک دین دیگر زندگی می‌کنند.

به همین دلیل ما از پیشنهادی حمایت می‌کنیم که بر مبنای آن، کودکان والدینی که دین خود را تغییر داده‌اند پس از رسیدن به سن قانونی حق تصمیم‌گیری در مورد دین خود را داشته باشند.

در خصوص ارث نیز باید بر مبنای قانونی با آنها تعامل شود که بر اساس دین مسیحیت تدوین شده است.

حضار گرامی:

در تمامی مسائل مربوط به احوال شخصیه، باید راه‌حلی در نظر گرفته شود که بنا بر خواست مسیحیان باشد و با مبانی همزیستی مسالمت‌آمیز و برابری در حقوق همه عراقی‌‌ها تناسب داشته باشد.

نباید تحت عنوان قانون و از راه قانون برای جامعه مسیحی مشکل ایجاد کرد. ما با این بی‌عدالتی و نابرابری موافق نیستیم. مسیحیان حق قانونی دارند که آزاد باشند و احوال شخصیه خود را بر مبنای دین و باورهای خود ادا کنند. به همین دلیل از جریان‌های شرکت کننده در تدوین قانون اساسی عراق و فراکسیون‌های پارلمان عراق می‌خواهم که با دیده اهمیت به این مسئله و مشکل بنگرند و در اسرع وقت با درنظر گرفتن مطالبات مسیحیان و سایر جوامع دینی، برای حل آن تلاش کنند.

از قضات محترم می‌خواهم که با نگاهی بسیار بشردوستانه با این پرونده تعامل کنند، زیرا در نتیجه آن مشکلات، خانواده‌های بسیاری از هم پاشیده‌اند.

رابطه بین بسیاری از والدین و فرزندان و بستگانشان کاملا از هم پاشیده است. همچنین عدم آرامش و اطمینان در خانواده موجب شده که خانواده‌های مسیحی مهاجرت کنند و عراق را ترک کنند.

از اتحادیه علمای اسلامی کوردستان و همه علمای محترم اقلیم کوردستان و عراق می‌خواهم، که در حل این مسائل همکار باشند که به دلیل برداشت غلط از اجرای قوانین، از دیدگاه اسلام گریبانگیر مسیحیان می‌شود.

یکی از اصول برجسته دین اسلام جلوگیری از تحمیل اجباری دین بر دیگران است. مطمنم که شما همکاری بسیار خوبی خواهید داشت، زیرا شما علمای محترم دین اسلام، همکار و حافظ نیرومندی هستید برای همزیستی مسالمت آمیز در اقلیم کوردستان و عراق.

ب.ن