عضو حزب جمهوری‌خواه آمریکا ایران، روسیه و چین را مسئول حمله‌ی ۷ اکتبر به اسرائیل دانست

جمهوری اسلامی ایران دخالت در حمله‌ی حماس به اسرائیل را رد می‌کند
نیکی هیلی
نیکی هیلی

نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ در سفری به اسرائیل سه کشور ایران، روسیه و چین را مسئول حمله‌ی روز هفتم اکتبر گروه افراطی حماس به جنوب اسرائیل دانست.

نیکی هیلی که از ویرانه‌های به‌جای‌مانده از حمله‌ی آن روز حماس به اسرائیل بازدید می‌کرد، هشدار داد که ایالات متحده نباید خیلی از خود مطمئن باشد چرا که ممکن است چنین حمله‌ای در خاک آمریکا نیز رخ بدهد.

هیلی بدون ارائه شواهدی گفت که سازماندهی حمله روز هفتم اکتبر حماس به اسرائیل با ایران بود، روسیه به آن کمک اطلاعاتی کرد و پول آن نیز از چین تأمین شد.

این عضو حزب جمهوری‌خواه آمریکا گفت که "چین در تمام این مدت از ایران پشتیبانی مالی کرده است. کمک‌های اطلاعاتی روسیه باعث شد که بفهمند که در اسرائیل چه می‌گذرد. ایران هم به آنها در زمینه‌ی آموزش کمک کرد. پس این فقط کار حماس نبود."

این اظهارات نیکی هیلی در حالی است که ایران اتهام دست‌داشتن در حملات ۷ اکتبر را به‌شدت رد کرده است. تایم اسرائیل می‌نویسد هیچ شواهدی نیز دال بر همدستی چین و روسیه با حماس در جریان آن حملات نیست.

نیکی هیلی یکی از نامزدهای جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ بود که در رقابت‌های درون‌حزبی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، شکست خورد.