چین میزبان رهبران عرب

"با هدف تعمیق روابط در منطقه"
شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و محمد بن سلمان آل سعود، ولیعهد عربستان سعودی در اجلاس سران گروه ٢٠ در سال ٢٠١٦ - عکس: آرشیو
شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و محمد بن سلمان آل سعود، ولیعهد عربستان سعودی در اجلاس سران گروه ٢٠ در سال ٢٠١٦ - عکس: آرشیو

اربیل (کوردستان٢٤)- چین امروز چهارشنبه ٢٩ مه، در آستانه نشستی، میزبان گروهی از مقامات و دیپلمات‌های عرب است. پکن امیدوار است روابط خود را با منطقه تعمیق کند و در مورد درگیری بین اسرائیل و حماس "اجماع" ایجاد کند.

پکن در سال‌های اخیر به دنبال ایجاد روابط نزدیکتر با کشورهای عرب بوده است و سال گذشته برای تنش‌زدایی بین تهران و عربستان سعودی میانجیگری کرد.

چین از لحاظ تاریخی با آرمان فلسطین همدل بوده و از راه حل تشکیل دو کشور برای مناقشه اسرائیل و فلسطین حمایت کرده است.

پکن ماه گذشته میزبان حماس و فتح - گروه‌های فلسطینی رقیب - برای "مذاکرات در مورد ترویج صلح داخلی فلسطین" بود.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر و شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی و همچنین جمعی از دیگر رهبران و دیپلمات‌های منطقه از جمله نمایندگانی هستند که در این نشست شرکت می‌کنند.

به گفته رسانه‌های پکن، قرار است رئیس جمهور شی جین پینگ، روز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه نشست، با هدف ایجاد "اجماع" بین چین و کشورهای عربی، سخنرانی کند.

جنگ بین اسرائیل و حماس در راس دستور کار خواهد بود و شی خواستار برگزاری "کنفرانس صلح بین‌المللی" برای حل آن شده است.

احمد عبوده، یکی از همکاران برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای چتم هاوس، به خبرگزاری فرانسه گفت که چین با تلاش‌های خود برای پایان دادن به این درگیری، در برابر "خنثی بودن" ایالات متحده، "یک فرصت راهبردی برای تقویت اعتبار و جایگاه خود در جهان عرب" می‌بیند.

وی گفت:"این به نوبه خود به تمرکز پکن بر تضعیف اعتبار و نفوذ آمریکا در منطقه کمک می‌کند."

همچنین تاکید کرد:"هرچه جنگ طولانی‌تر باشد، دنبال کردن این هدف برای چین راحت‌تر می‌شود."

روز سه‌شنبه، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در پکن با همتایان خود از یمن و سودان دیدار کرد و گفت که امیدوار است "همبستگی و هماهنگی" را با جهان عرب تقویت کند.

وی نگرانی چین را در مورد حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ ابراز داشت که توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران و در همبستگی با حماس انجام می‌شود.

خبرگزاری دولتی شین هوا به نقل از وی گفت:"چین خواستار پایان دادن به حملات به کشتی‌های غیرنظامی و تضمین ایمنی آبراه‌ها در دریای سرخ است."

خبرگزاری فرانسه/ب.ن