حملات جدید اسرائیل به رفح

"با وجود نگرانی فزاینده بین‌المللی"
شهر رفح در جنوب نوار غزه در بحبوحه درگیری‌های بین اسرائیل و حماس، ٢٨ مه ٢٠٢٤ – عکس: ای اف پی
شهر رفح در جنوب نوار غزه در بحبوحه درگیری‌های بین اسرائیل و حماس، ٢٨ مه ٢٠٢٤ – عکس: ای اف پی

اربیل (کوردستان٢٤)- اسرائیل امروز چهارشنبه ٢٩ مه، پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل، برای بحث در مورد حمله مرگباری که اعتراض جهانی را برانگیخت، حملات جدیدی را در شهر رفح در جنوب غزه انجام داد.

با وجود نگرانی فزاینده در مورد تلفات غیرنظامیان جنگ با حماس، اسرائیل هیچ نشانه‌ای از تغییر مسیر بروز نداده است و تلاش‌های بین‌المللی برای تامین آتش‌بس متوقف شده‌اند.

روزنامه‌نگاران خبرگزاری فرانسه در رفح، ساعاتی پس از آنکه شاهدان و یک منبع امنیتی فلسطینی گفتند تانک‌های اسرائیلی به قلب شهر نفوذ کرده‌اند، حملات جدیدی را گزارش کردند.

عبدالخطیب یکی از ساکنان رفح گفت:"مردم در حال حاضر در خانه‌های خود هستند، زیرا هر کسی که خارج شود مورد اصابت پهپادهای اسرائیلی قرار می‌گیرد."

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به اسرائیل درباره آغاز عملیات نظامی بزرگ در رفح هشدار داده است، اما دولت او روز سه‌شنبه تاکید کرد که اسرائیل هنوز از خطوط قرمز خود عبور نکرده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گفت:"ما تصادم در رفح را ندیده‌ایم."

یک مقام دفاع مدنی در غزه تحت کنترل حماس، گفت:"حمله اسرائیل به یک اردوگاه آوارگان در غرب رفح در روز سه‌شنبه، پس از حمله مشابه در آخر هفته که خشم جهانی را برانگیخت و باعث تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شد، دست‌کم ۲۱ کشته برجای گذاشته است."

ارتش اسرائیل اظهارات درباره انجام حمله روز سه‌شنبه در منطقه غیرنظامی را رد کرد.

ارتش در بیانیه‌ای با اشاره به منطقه‌ای که برای پناه دادن به آوارگان رفح در نظر گرفته شده بود، گفت:"ارتش اسرائیل به منطقه غیرنظامی مشخص شده در المواسی حمله نکرده است."

ای اف پی/ب.ن