ایران می‌گوید عربستان ٦ خبرنگار آن کشور را اخراج کرده است

"پیش از انجام مراسم حج"
عکس: رویترز
عکس: رویترز

اربیل (کوردستان٢٤)- ایران امروز چهارشنبه ٢٩ مه، اعلام کرد که عربستان سعودی شش خبرنگار آن کشور را پس از نزدیک به یک هفته بازداشت و قبل از مراسم حج، اخراج کرده است.

عربستان سعودی این خبر را تائید نکرده است.

این در حالی است که سال گذشته ریاض و تهران با میانجیگری چین به تنش‌زدایی دست یافتند.

با این حال، بین بلوک‌های سنی و شیعه برای دهه‌ها بر سر اماکن مقدس در پادشاهی سعودیه، به ویژه در مورد مراسم حج، تنش‌‌هایی وجود داشته است.

تلویزیون دولتی ایران گفت سه روزنامه‌گار در حین ضبط قرائت قرآن در مسجد حضرت محمد (ص) در مدینه بازداشت شده‌اند، اما علت بازداشت آنها را اعلام نکرد.

به گفته تلویزیون دولتی عربستان، پلیس آن کشور یک خبرنگار شبکه عرب زبان العالم، یک خبرنگار تلویزیون دولتی و یک خبرنگار رادیوی ایران را بازداشت کرده است.

این شش خبرنگار بعدا آزاد شده‌ و بدون اینکه اجازه شرکت در مراسم حج را داشته باشند از عربستان اخراج شده‌اند. اخراج پس از تلاش‌های تلویزیون دولتی و وزارت خارجه ایران برای آزادی آنها صورت گرفت. تلویزیون دولتی ایران اصرار کرد که این افراد هیچ جرمی مرتکب نشده و بازداشت آنها غیرقانونی بوده است.

مقامات سعودی به درخواست آسوشیتدپرس برای اظهار نظر در خصوص خبرنگاران پاسخ ندادند.

ایران، بزرگترین کشور مسلمان شیعه در جهان و عربستان سعودی، کشور قدرتمند سنی، در سال ٢٠١٦ پس از اعدام نمر النمر، روحانی برجسته شیعه توسط عربستان، روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند.

سال گذشته، با میانجی‌گری چین روابط احیا شد، علی‌رغم اینکه عربستان سعودی همچنان در یمن درگیر یک جنگ طولانی با شورشیان حوثی تحت حمایت ایران است.

عربستان سعودی قبلا از سال ١٩٨٨ تا ١٩٩١ روابط خود را با ایران به دلیل شورش در مراسم حج و در سال ١٩٨٧ به دلیل حملات ایران به کشتیرانی در خلیج قطع کرده بود. این توقف دیپلماتیک باعث شد که ایران زائران را از شرکت در مراسم حج در عربستان سعودی منع کند. زائران ایرانی به دلیل تنش‌های اخیر برای مدت کوتاهی از حضور در حج منع شدند.

ایران در گذشته اصرار داشته است که به زائرانش اجازه داده شود تا مراسم "برائت از مشرکین" را در حج برگزار کنند که شامل راه‌پیمایی‌هایی در محکومیت اسرائیل و متحدان عربستان و ایالات متحده می‌شود. عربستان سعودی چنین راه‌پیمایی‌های سیاسی را در حج که حدود ٢ میلیون مسلمان از سراسر جهان در آن شرکت می‌کنند، ممنوع کرده است.

آسوشیتدپرس/ب.ن