وزارت برنامه‌ریزی: فردا سرشماری آزمایشی در سراسر عراق و اقلیم کوردستان آغاز می‌شود

"١٤ روز ادامه خواهد داشت"
عکس: آرشیو
عکس: آرشیو

اربیل (کوردستان٢٤)- وزارت برنامه‌ریزی عراق، می‌گوید از فردا جمعه سرشماری آزمایشی در سراسر عراق و اقلیم کوردستان، آغاز می‌شود و به مدت ١٤ روز ادامه خواهد داشت.

هیئت آمار و اطلاعات جغرافیایی در وزارت برنامه‌ریزی عراق، اعلام کرد که فردا جمعه ٣١ مه در سراسر عراق و اقلیم کوردستان، سرشماری آزمایشی آغاز می‌شود.

قرار است سرشماری عمومی نفوس، در ماه نوامبر سال جاری انجام شود.

علی عربان صالح، مدیرکل سرشماری در وزارت برنامه‌ریزی، اعلام کرد که سرشماری آزمایشی در هر بلوک ١٠٠ تا ١٢٠ خانواده را در بر می‌گیرد و ثبت داده‌ها و شماره گذاری و شمارش خیابانها و ساختمان‌‌‌ها انجام می‌شود.

وی افزود که سرشماری آزمایشی ١٤ روز به طول می‌انجامد و در همه استان‌ها، شهرها و روستاها نمونه‌گیری خواهد شد.

از سال ١٩٩٧ تاکنون در عراق سرشماری عمومی انجام نشده و وزارت برنامه‌ریزی این کشور ناچار است در امور خود به ویژه برگزاری انتخابات، به آمار و اطلاعات کوپن‌های خانوار تکیه کند.

از آن زمان تا کنون بارها انجام سرشماری به تعویق افتاده است و دلایل اصلی آن را اختلافات سیاسی و اختصاص ندادن بودجه کافی، دانسته‌اند.

در عراق، جوامع ملیتی و دینی گوناگون زندگی می‌کنند که در امر تشکیل دولت و مدیریت کشور، اختلافات عمیق دارند و به همین دلیل شمار جمعیت هر یک از آنها در به دست آوردن سهم بیشتر از قدرت، نقش تعیین کننده دارد.

از همین رو انجام سرشماری از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا آمار واقعی نفوس جوامع این کشور را مشخص و در واقع جایگاه و سهم آن‌ها در قدرت را تعیین می‌کند.

ب.ن