اتحادیه‌ی اروپا وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و فرمانده‌ی سپاه قدس را تحریم کرد

رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و فرمانده‌ی قرارگاه خاتم‌النبیای سپاه پاسداران در فهرست این تحریم قرار دارند
نشست اتحادیه‌ی اروپا/آرشیو
نشست اتحادیه‌ی اروپا/آرشیو

اتحادیه‌ی اروپا، روز جمعه ۱۱ خرداد در بیانیه‌ای از تحریم شش فرد و سه نهاد جمهوری اسلامی به دلیل نقش آن‌ها در انتقال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین خبر داد.

بر اساس بیانیه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی و اسماعیل قاآنی، فرمانده‌ی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست تحریم‌های این اتحادیه اضافه شده‌اند.

افشین خواجه‌فرد، رییس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و غلامعلی رشید، فرمانده‌ی قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران دیگر مقامات ارشد نظامی جمهوری اسلامی هستند که توسط اتحادیه‌ی اروپا تحریم شده‌اند.

قرارگاه خاتم‌الانبیا، شرکت کاوان الکترونیک بهراد که در زمینه‌ی تهیه و فروش قطعات مورد نیاز در ساخت پهپادها فعال است و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز سه نهادی هستند که اتحادیه‌ی اروپا آن‌ها را تحریم نیز کرده است.

اتحادیه‌ی اروپا در بیانیه خود اعلام کرده شش فرد و سه نهاد ایرانی را به دلیل ارسال موشک‌ها و پهپادهایی که علیه اسرائیل و اوکراین و در حملات حوثی‌ها در دریای سرخ به کار می‌رود، در فهرست تحریم‌های تازه خود قرار داده است.

بر اساس این تحریم‌ها، دارایی‌های افراد و نهادهای یاد شده در کشورهای اتحادیه‌ی اروپا مسدود می‌شود و آنها حق سفر به این کشورها را نخواهند داشت.