مقامات نظامی: در درگیری‌های یمن ١٨ جنگجو کشته شدند

"حوثی‌ها تلفات سنگینی متحمل شده‌اند"
عكس: آرشیو
عكس: آرشیو

اربیل (کوردستان٢٤)- دو مقام نظامی، امروز پنجشنبه ٦ ژوئن به خبرگزاری فرانسه گفتند که دست‌کم ١٨ جنگجو در نبرد بین نیروهای دولتی یمن و شورشیان حوثی مورد حمایت ایران، در جنوب غربی آن کشور کشته شده‌اند.

محمد النقیب، سخنگوی شورای انتقالی جنوب، گفت که درگیری‌های روز چهارشنبه با حمله حوثی‌ها به منطقه خط مقدم، بین بخش‌های تحت کنترل دولت در استان لاهیج و بخش‌های تحت کنترل حوثی‌ها در استان تعز، آغاز شد.

این حمله علی‌رغم ملایم شدن درگیری‌ها صورت گرفت که عمدتا از زمان پایان آتش‌بس شش ماهه به میانجی‌گری سازمان ملل در آوریل ٢٠٢٢ ادامه داشته است.

نقیب، به خبرگزاری فرانسه گفت:"نیروهای دولت یمن موفق شدند حمله را دفع کنند، اما پنج سرباز شهید و تعدادی دیگر زخمی شدند."

یک مقام نظامی حوثی در تعز، به خبرگزاری فرانسه گفت که ١٣ شورشی از جمله یک فرمانده ارشد در این حمله کشته شده‌اند.

دولت یمن که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، حمله حوثی‌ها را به عنوان یک "حمله خائنانه" محکوم کرد.

معمر العریانی، وزیر اطلاعات روز چهارشنبه در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس گفت که ضدحمله نیروهای دولتی یمن "تلفات سنگینی به شبه‌نظامیان (حوثی‌ها) وارد کرده است"، بدون اینکه آمار تلفات را مشخص کند.

در حالی که خصومت‌ها کاهش پیدا کرده‌اند، گاهی درگیری‌های پراکنده در بخش‌هایی از کشور رخ می‌دهند.

در ماه آوریل، یک حمله غافلگیرکننده حوثی‌ها به کشته شدن ١١ جنگجوی وفادار به دولت یمن در استان لاهیج منجر شد.

حوثی‌ها در سال ٢٠١٤ کنترل صنعا، پایتخت یمن را به دست گرفتند که بعدا مداخله نظامی به رهبری عربستان سعودی را به دنبال داشت.

نه سال جنگ، صدها هزار کشته برجای گذاشت و یکی از بدترین بحران‌های بشری جهان را رقم زد.

هانس گراندبرگ، نماینده سازمان ملل در امور یمن در ماه دسامبر گفت که طرف‌های متخاصم به آتش‌بس جدیدی متعهد شده‌اند و موافقت کرده‌اند که در روند صلح به میانجیگری سازمان ملل، برای پایان دادن به درگیری، مشارکت کنند.

اما روند صلح در پی حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ، از ماه نوامبر متوقف شده است، حملاتی که شورشیان می‌گویند به منظور نشان دادن همبستگی با فلسطینی‌ها در جنگ غزه انجام می‌دهند.

العریانی، حوثی‌ها را متهم کرد که از جنگ غزه برای جمع آوری تسلیحات و منابع در راستای تقویت توانایی خود در جبهه داخلی استفاده می‌کنند.

ای اف پی/ ب.ن