مصر و ایران روابط خود را به حالت عادی باز می‌گردانند

روابط ایران و مصر پس از وقوع انقلاب ٥٧ ایران متشنج شده‌ بود

بر اساس بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه مصر روز چهارشنبه، ۵ ژوئن، منتشر کرد، وزرای امور خارجه‌ی مصر و ایران برای گسترش روابط دوجانبه به منظور حل اختلافات باقی مانده و بازگردان روابط به حالت عادی توافق کردند.

سامح شکری، وزیر امور خارجه‌ی مصر پیش از این در تماس تلفنی با علی باقری‌کنی، همتای ایرانی خود در باره‌ی تلاش‌های مصر و قطر برای دستیابی به توافق بر سر آتش‌بس در نوار غزه که با حمایت ایالات متحده آمریکا در جریان است، گفت‌وگو کرد.

روابط قاهره و تهران از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ تا کنون متشنج بوده است، اما گفت‌وگوهای میان دو کشور هرگز به طور کامل قطع نشد. در ماه‌های گذشته این تماس‌ها بهبود بیشتری یافت تا جایی که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، مرگ ابراهیم رئیسی به دلیل سقوط بالگرد را تسلیت گفت.

رابطه‌ی سیاسی ایران و مصر تا پیش از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ در بالاترین سطح قرار داشت. اما پس از انقلاب روابط این دو کشور پایین آمد. ایران در سال ۱۹۷۹ پس از استقبال انور سادات رئیس جمهور وقت مصر، از محمدرضاشاه، پادشاه ایران که به دلیل انقلاب ۱۳۵۷ از ایران رفته بود،روابط خود را با مصر قطع کرد.