تحلیلگر سیاسی عراقی: دولت عراق می‌خواهد با برگرداندن بە زور آوارگان کشور را باثبات نشان دهد

دولت عراق باید شرایط را برای بازگشت آوارگان از اقلیم کوردستان فراهم کند
مصطفی دلیمی، تحلیلگر سیاسی عراقی
مصطفی دلیمی، تحلیلگر سیاسی عراقی

تحلیلگر سیاسی‌ عراقی می‌گوید که دولت عراق می‌خواهد از طریق بازگشت اجباری پناهجویان به جهانیان بگوید که وضعیت کشور با ثبات است.

 وی گفت که دولت عراق باید محیط مساعدی را برای بازگشت آوارگان فراهم کند.

مصطفی دلیمی تحلیل‌گر سیاسی عراقی پنج‌شنبه‌شب ۱۷ خرداد ۱۴۰۳، به برنامه‌ی خبری  کوردستان ۲۴، گفت که موضع مردم و دولت اقلیم کوردستان در برابر ورود پناهجویان از مرکز و جنوب عراق قابل احترام است.

مصطفی دلمی گفت که دولت اقلیم کوردستان دائما در خدمت آوارگان داخل و خارج از اردوگاه‌ها است.

او گفت: اگر دولت عراق می‌خواهد آوارگان را بازگرداند، باید شرایط را فراهم کند و توجه داشته باشد که برخی از پناه‌جویان امرار معاش خود را در اربیل تامین کرده‌اند.

دلیمی گفت: بازگشت آوارگان باید داوطلبانه باشد، نه اجباری، به‌خصوص که هنوز برخی مناطق در عراق ممنوع‌الورود هستند و مردم اجازه‌ی بازگشت به آن مناطق را ندارند.

پیش‌تر، علی سعید، مدیر اطلاعات در مرکز هماهنگی بحران عراق، در۳۰آوریل ۲۰۲۴، در یک برنامه‌ی خبری به کوردستان۲۴ گفته بود که دولت عراق بیشتر کمک‌های خود را به پناهندگان قطع کرده است.

وی گفت: دولت اقلیم کوردستان بیشتر تدارکات را از طریق نهادهای ذیربط برای پناهجویان در کمپ ها تامین می‌کند و بخش دیگری از این خدمات و کمک‌ها از سوی سازمان‌های بین‌المللی تامین می‌شود.

وی افزود که از سال ۲۰۱۸ به‌تدریج کمک‌های بشردوستانه به آوارگان کاهش یافته است و می‌توان گفت که کمک‌های بشردوستانه به آوارگان و عرضه‌ی مواد غذایی نزدیک به صفر است.

سعید گفت: "پس از سال ۲۰۱۶، وزارت مهاجرت و پناهندگان عراق خواستار تعطیلی اردوگاه‌ها شده است. آنها بارها در جلسات اعلام کرده‌اند که اردوگاه‌ها باید بسته شوند و آوارگان به مناطق خود بازگردند."