استاندار اربیل از بازسازی بازار قیصری اربیل خبر داد

بخشی از بازار قیصری اربیل ااسفند گذشته دچار آتش‌سوزی شد
امید خوشناو، استاندار اربیل
امید خوشناو، استاندار اربیل

امید خوشناو استاندار اربیل می‌گوید بازار قیصری اربیل با هزینه‌ی ۵.۳ میلیارد دینار بازسازی می‌شود. همچنین توافقی با بانک جهانی برای اعطای وام بدون بهره به تاجران اقلیم کوردستان منعقد شده است

استاندار اربیل در یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد بازسازی بازار قدیمی اربیل گفت که بخشی از بازار در ماه گذشته در آتش سوخت و دچار خسارت شد. روز بعد از حادثه، نخست‌وزیر مسرور بارزانی از صحنه بازدید کرد، به صحبت‌های مردم بازار گوش داد و قول داد که هر کاری که دولت در توان دارد انجام دهد، بنابراین به ما دستور داد تا تسهیلات لازم را برای تاجران مهیا کنیم تا تجارت خود را دراسرع‌وقت از سر بگیرند.

امید خوشناو، گفت: تصمیمات متعددی برای مستأجران دولتی در بازار صادر شده است که از جمله آنها می‌توان به معافیت یک‌ساله‌ی اجاره‌بها و همچنین معافیت از عوارض تابلو و جمع‌آوری زباله و معافیت ۵۰ درصدی مالیات برای سال ۲۰۲۳ و ۱۰۰ درصدی برای سال ۲۰۲۴ اشاره کرد.

وی افزود که با بانک جهانی توافق شده است تا به تاجرانی که می‌خواهند وام بگیرند، وام بدون بهره ارائه کنند تا بتوانند از استان اربیل دیدن کنند و برای اعطای وام از آنها حمایت شود.

استاندار اربیل گفت: قیصری اربیل با هزینه‌ی پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون دینار از بودجه‌ی استان بازسازی می‌شود. محل سوخته از دو قسمت تشکیل شده که یک قسمت آن باستانی و قسمت دیگر جزو بخش نو بازار است؛ بنابراین برنامه داشتیم که بخش غیر باستانی بازار را بازسازی کنیم، اما به دلیل بحران دارایی نتوانستیم آن را انجام بدهیم.

آتش‌سوزی در بازار تاریخی و فرهنگی اربیل در شب ٨ اسفند ١۴٠٢، به وقوع پیوست که۲۲۷ مغازه و۷ انبار در آتش سوخت و۱۳۲ نفر مجروح شدند.