واکنش شورای روحانیت ایزدی‌ها به تلاشی برخی از جریان‌های در جهت سلب ملیت کوردی از آنها

تاریخ ایزدی‌ها در تاریخ هزاران ساله‌ی کوردها ریشه دارد
لالش مرکز روحانی کوردهای ایزدی است
لالش مرکز روحانی کوردهای ایزدی است

شورای روحانیت ایزدی‌ها تلاش‌های برخی احزاب برای تغییر هویت خود را رد می‌کند و تاکید می‌کند که «ایزیدی‌ها بخشی جدایی‌ناپذیر از مردم کورد هستند و آداب و سنن آنها با فرهنگ عمومی کوردی سازگار است.

شورای روحانیت ایزدی‌ها روز شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳، در واکنش به تلاش تعدادی از احزاب از طریق پارلمان عراق برای تغییر هویت ایزدی‌ها از کورد به ملیتی مستقل، بیانیه‌ای صادر کرد.

در بیانیه‌ی شورای روحانیت ایزدی‌ها آمده است: "شورای روحانیت ایزدی هرگونه تلاش برای تغییر هویت ایزدی از کورد به هر ملیت دیگری و تغییر این هویت را به شدت رد می‌کند. ایزدی‌ها بخشی جدایی ناپذیر از مردم کورد هستند و ریشه‌های تاریخی و فرهنگی آنها عمیقاً در قلمرو کوردها ریشه دارد."

ایزدی‌ها دینی باستانی هستند که قدمت آن به هزاران سال پیش می‌رسد و بخشی از میراث باستانی مردم کرد است. ایزدی‌ها به زبان کردی صحبت می‌کنند وآداب‌ورسوم آنها مطابق با فرهنگ عمومی کوردی است. آن‌ها هویت مذهبی و قومی خود را حفظ کردند.»

شورای روحانیت ایزدی‌ها بر لزوم احترام به هویت کوردی ایزدی و عدم تلاش برای تغییر یا جعل آن تاکید دارد و می‌گوید حفظ این هویت یک حق طبیعی و یک وظیفه‌ی مقدس و جزء لاینفک حفظ میراث فرهنگی و مذهبی مردم ایزدی و به طور کلی مردم کورد است.