استاندار آذربایجان غربی (ارومیه) از گشایش گذرگاه مرزی "کیله‌شین" در مرز اشنویه با سیدکان در اقلیم کوردستان خبر داد

وزارت خارجه‌ی ایران و اقلیم کوردستان این موضوع را پیگیری خواهند کرد
کوهستان کیله‌‌شین در بین اشنویە و سیدکان اقلیم کوردستان
کوهستان کیله‌‌شین در بین اشنویە و سیدکان اقلیم کوردستان

استاندار آذربایجان غربی (ارومیه) از توافق برای گشایش مرز جدید "کیله‌شین" - سیدکان خبر داد و گفت:در نشست استانداران مرزی ایران با اقلیم کوردستان مقرر شد وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران و مسئولین اقلیم کوردستان با بغداد هماهنگى‌هاى لازم در راستای ایجاد مرز کیله‌شین - سیدکان و رسمی شدن مرز "کیله"ت سردشت انجام دهند.

به گزارش ایلنا، محمدصادق معتمدیان با اشاره به بررسی اسناد همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کوردستان در توافقات دوره‌های قبل، گفت: توسعه و تعمیق روابط همه‌جانبه با اقلیم کوردستان، به عنوان یکی از رویکردهای جدی دولت مردمی، به نتایج مطلوب دست یافته است.

معتمدیان همچنین با تأکید بر رفع مشکلات ترانزیتی از جمله حمل یکسره‌ی کالا و بار، گفت: در این نشست باتوجه‌به عضویت عراق در  کنوانسیون بین المللی ترانزیتی " TIR " درخواست اجرایی‌شدن این معاهدات در مرزهای اقلیم کوردستان با ایران مطرح شد.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده برای توسعه و ایجاد درهای واحد مرزی برای تسهیل در ترانزیت، صادرات و واردات و... گفت: در این راستا هیئت مشترکی از آذربایجان غربی و اقلیم کوردستان عراق، مطالعات و بررسی‌های لازم جهت افزایش تعداد درهاى واحد مرزى (از ۴ در موجود به ۱۰ در) را برای جانمایی و عملیاتی‌شدن این طرح انجام خواهند داد.

به گزارش ایلنا، دومین نشست استانداران هم‌مرز جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کوردستان عراق با حضور استانداران آذربایجان غربی، کرمانشاه و کوردستان، جمعی از مدیران ارشد اقتصادی این سه استان، جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیران وزارت امور خارجه و سرکنسول‌های جمهوری اسلامی ایران در اربیل برگزار شد و سومین نشست استانداران هم‌مرز جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کوردستان عراق سال آتی در یکی از استان‌های کرمانشاه یا کوردستان(سنندج) برگزار خواهد شد.