وزیر خارجه‌ی آمریکا در مصر خواستار فشار بر حماس برای پذیرش آتش‌بس شد

آنتونی بلینکن پس از حمله‌ی ٧ اکتبر حماس به اسرائیل برای هشتمین بار به خاورمیانه سفر کرده است
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی آمریکا در قاهره
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی آمریکا در قاهره

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا روز دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳، در قاهره از کشورهای منطقه خواست که حماس را تحت‌فشار قرار دهند تا توافق آتش‌بس در نوار غزه را بپذیرد.

بر اساس بیانیه‌ی منتشر شده ریاست‌جمهوری مصر، آنتونی بلینکن و عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر این کشور، در گفتگوهایی که پشت درهای بسته انجام شد، درباره‌ی «تلاش‌های مشترک برای دستیابی به آتش‌بس و تبادل گروگان‌ها و زندانیان» صحبت کردند.

آنتونی بلینکن روز دوشنبه ۲۱ خرداد هشتمین سفر خود را به منطقه از زمان حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل آغاز کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی آمريکا در پایان سفر به مصر و پیش از سفر به اسرائیل، در سخنانی خطاب به روزنامه‌نگاران اعلام کرد که گفتگوی «بسيار خوبی» با سیسی داشته است.

هدف از سفر جدید بلینکن، پیشبرد پیشنهاد آتش‌بس اعلام شده در ۳۱ می توسط جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، اعلام شده است. هدف این طرح، در مرحله اول، برقراری آتش‌بس شش‌هفته‌ای همراه با عقب‌نشینی اسرائیل از مناطق پرجمعیت غزه، آزادی گروگان‌های اسرائیلی و رهایی زندانیان فلسطینی توسط اسرائیل است. حماس هنوز رسماً به این پیشنهاد واکنش نشان نداده است.

بلینکن همچنین با خطاب قراردادن دولت‌های منطقه، گفت: «اگر می‌خواهید آتش‌بس برقرار شود، بر حماس فشار بیاورید تا بله بگوید.»

واشنگتن می‌گوید که این طرح از سوی اسرائیل پیشنهاد شده است. این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید که جنگ را تا نابودی حماس ادامه می‌دهد. هم‌زمان اختلافات سیاسی در داخل این کشور ممکن است تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا را با دشواری روبه‌رو کند.