مسرور بارزانی هنگام گذاشتن سنگ بنای میدان میوه و تره‌بار آکره: برای توسعه‌ی کشاورزی و گردشگری تلاش می‌کنیم

دولت اقلیم کوردستان در جهت تنوع بخشیدن به درآمد اقلیم کوردستان اقدام کرده است

مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان در سخنرانی خود در مراسم گذاشتن سنگ بنای بازار بزرگ میوه و تره‌بار شهرستان آکره گفت: مایه‌ی خوشحالی است که هر روز در منطقه‌ای سنگ بنای آبادانی گذاشته می‌شود. خوشحال هستم که امروز برای گذاشتن سنگ بنای میدان میوه و تره‌بار آکره هستم.

نخست وزیر گفت: آکره یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اقلیم کوردستان و عراق است که از نظر جغرافیایی، کشاورزی و گردشگری منطقه‌ی مهمی است و دولت ما برای توسعه‌ی بیش‌تر این دو بخش سرمایه‌گذاری کرده است.

نخست‌وزیر افزود: قبل از آمدن به اینجا از تعدادی از کشاورزان در مزارع سیب‌زمینی دیدن کردم و با آنها صحبت کردم و به سخنان آنها گوش دادم و باعث خوشحالی است که می‌بینم تولید سیب‌زمینی در اقلیم کوردستان روز به روز در حال افزایش است و به بیش از حد خودکفایی رسیده و محصول سیب‌زمینی علاوه بر عراق بخشی آن به خارج از کشور صادر می‌شود و چنانکه می‌بینیم، متقاضیان زیادی هم دارد.

مسرور بارزانی گفت: در چارچوب دستور کار برای تنوع بخشیدن به منابع درآمدی، توجه زیادی به بخش کشاورزی داشته‌ایم و به این ترتیب انقلابی در اصلاحات کشاورزی به راه انداخته‌ایم و این آغازی برای این منطقه است و هنوز گام‌های زیادی باقی مانده است تا بخش کشاورزی را به سطح استاندارد جهانی ارتقا بدهیم که نه تنها برای اینجا بلکه برای تقویت سبد خوراکی کل عراق سودمند خواهد بود.  

وقتی که با کشاورزان صحبت کردیم، برخی از آنها گلایه کردند که سیب‌زمینی خارجی در برخی مناطق مرزی وارد می‌شود و این موضوع بر تولید آن در داخل تأثیر منفی گذاشته است. به همین دلیل دولت اقلیم کوردستان در باره‌ی این موضوع تحقیق کرده و وزیران محترم کشاورزی و دارایی در این مورد تحقیق کنند و اجاز داده نشود که این محصول وارد اقلیم کوردستان بشود و اقدامات لازم در این کورد انجام گردد.

یکی دیگر از مطالبات کشاورزان حل موضوع آب سدها بود که در نظر داریم چند سد دیگر در بکرمان بسازیم که برای کشاورزان دشت ناوکور بسیار مفید خواهد بود.

میدان میوه و تره‌بار آکره با مجموعه‌ای انبارها، سردخانه‌ها، مغازه‌های عرضه‌ی محصولات، رستوران‌، آتش‌نشانی و مرکز بهداشت و درمان و سایر خدمات در مساحتی بالغ بر ١٠ هکتار احداث خواهد شد.