پرزیدنت بارزانی بازگرداندن کرسی لوئیس ساکو به عنوان پاتریارک کلدانی‌های عراق و جهان را تبریک گفت

پیش‌تر لوئیس ساکو به فرمان رئیس‌جمهوری از این کرسی محروم شده بود
پرزیدنت مسعود بارزانی
پرزیدنت مسعود بارزانی

پرزیدنت بارزانی تصمیم بازگرداندن کرسی کاردینال لوئیس ساکو، پاتریارک کلدانی‌های عراق و جهان را گامی درست توصیف کرد

پرزیدنت مسعود بارزانی روز چهارشنبه ٢٣ خرداد ۱۴۰۳، در اکانت خود در شبکه‌ی اجتماعی ایکس نوشت: تصمیم برای بازگرداندن کرسی اسقف کلدانی عراق و جهان گامی درست و مناسب است و من به محمد شیاع سودانی نخست‌وزیر عراق تبریک می‌گویم .

نخست‌وزیر با استفاده از اختیار در مورد نظارت بر کلیساهای کلدانی بر طبق قانون اساسی فرمان بازگرداندن کاردینال لوئیس ساکو را باز گرداندن.

در۳ ژوئی۲۰۲۳، ریاست جمهوری عراق با صدور فرمانی، فرمان شماره۱۴۷ سال ۲۰۱۳ را در مورد کاردینال پاتریارک لوئیس رافائل ساکو پس گرفت. لطیف رشید، رئیس جمهور عراق در بیانیه ای اعلام کرد که پس گرفتن فرمان ریاست جمهوری به جایگاه مذهبی و حقوقی کاردینال لوئیس ساکو لطمه‌ای وارد نمی‌کند، زیرا از سوی پاپ فرانسیس و کلیسای کاتولیک به وی عنوان پاتریارک کلیسای کلدانی اعطا شده است. .

در اوایل ماه مه، کاردینال پاتریارک لوئیس ساکو در یک کنفرانس خبری گفت که او نیز مانند سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان، مرجع مسیحیان است و ربطی به سیاست ندارد.

در همین حال، رئیس کلیسای کلدانی در عراق و جهان به دولت عراق هشدار داد که در صورت عدم اعتراض به تخلفات علیه مسیحیان، آنها به جامعه‌ی جهانی پناه خواهند برد.