مسرور بارزانی: در مورد اینکه ثبات منطقه به نفع دو طرف است توافق نظر داریم

"ما بر توسعه و تحکیم روابط به خصوص در زمینه اقتصادی اصرار داریم"
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان و علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان و علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران

اربیل (کوردستان٢٤)- نخست وزیر اقلیم کوردستان و سرپرست وزارت امور خارجه ایران بر تحکیم روابط دوجانبه به خصوص در زمینه اقتصادی، تاکید کردند.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان و علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران، امروز جمعه ١٤ ژوئن پس از نشستی در اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان، کنفرانس خبری مشترک برگزار کردند.

نخست وزیر اقلیم در این کنفرانس خبری، ضمن خیر مقدم به سرپرست وزارت امور خارجه ایران، گفت که درباره توسعه روابط دوجانبه، چگونگی بهبود روابط اقتصادی بین ایران و عراق و به ویژه اقلیم کوردستان، همچنین بهبود بیشتر ثبات سیاسی در منطقه، گفت‌وگو کرده‌اند.

همچنین مسائل و موانع امنیتی منطقه را بررسی کرده و در مورد اینکه ثبات منطقه به نفع دو طرف و تمام منطقه است، توافق نظر داشته‌اند.

باقری کنی نیز ضمن ابراز خوشحالی از اینکه به اقلیم کوردستان سفر کرده، از سوی مردم و دولت ایران از مقامات بلندپایه و مردم اقلیم به خاطر همدردی با سوگ رئیس جمهور آن کشور و همراهانش که در سانحه هوایی جان باختند، قدردانی کرد.

او روابط ایران با اقلیم کوردستان را "برادرانه" توصیف کرد:"ما دین، تاریخ، فرهنگ و سرنوشت مشترک داریم و یک رابطه پیوسته بین ما وجود دارد که برای منطقه ثبات به همراه دارد. بی‌گمان دشمنان نمی‌خواهند که منطقه ثبات داشته باشد، اما بیداری برادران ما در عراق و اقلیم کوردستان اجازه نخواهد داد که دشمنان این ثبات را بر هم بزنند. ما بر توسعه و تحکیم روابط به خصوص در زمینه اقتصادی اصرار داریم و به طور جدی قصد داریم که آن را افزایش دهیم، زیرا به نفع دو طرف است."

باقری کنی، تاکید کرد که در نشست امروز، موانع پیش روی تقویت روابط را بررسی کرده‌‌اند."برادران ما اعلام کردند که موانع را رفع می‌کنند و آینده‌ای روشن را محقق می‌کنند. ما از همکاری‌های برادرانمان در اقلیم کوردستان با زائران اربعین حسینی قدردانی کردیم و امیدواریم که این همکاری‌ها بیشتر شوند."

همچنین تاکید کرد که مسئله اصلی امروز جهان اسلام "کشتار غزه است، به خصوص در آستانه عید سعید قربان. ما تلاش می‌کنیم این کشتار در غزه پایان یابد و از امت اسلامی به خصوص مردم فلسطین و غزه حمایت می‌کنیم. کمک به مردم غزه را وظیفه همه به خصوص دولت‌‌های اسلامی می‌دانیم."

و با بیان اینکه ثبات و امنیت منطقه، به همکاری‌های منطقه‌ای بستگی دارد، گفت:"آینده همکاری‌های اقتصادی را روشن و آن را عامل ثبات منطقه می‌دانیم."

سرپرست وزارت امور خارجه ایران از استقبال گرم مقامات اقلیم کوردستان قدردانی کرد.

ب.ن