یک شبکه‌ی خبری آمریکایی از کشته‌شدن رهبر جهانی داعش در سومالی خبر داد

ستاد فرماندهی ایالات متحده در آفریقا از حمله به منطقه‌ای دورافتاده در سومالی خبر داده است
عبدالقادر مؤمن
عبدالقادر مؤمن

شبکه‌ی آمریکایی «ان‌بی‌سی نیوز»، شنبه ۲۶ خرداد گزارش کرد که ایالات متحده در پایان ماه مه یک حمله متعارف را در شمال شرقی سومالی آغاز کرد و رهبر جدید جهانی گروه «داعش» را هدف قرار داد.

سه مقام آمریکایی در این‌ باره تصریح کردند که ارتش آمریکا، «عبدالقادر مؤمن» رهبر جدید جهانی داعش را در این حمله هدف گرفته است، اما کماکان قادر به تأیید مرگ او نیستند.پیش از آن دولت ایالات متحده، عبدالقادر مزمن را به‌عنوان رئیس شاخه‌ی سومالی گروه داعش شناخته بود، اما دو مقام آمریکایی می‌گویند که او از سال گذشته بی‌سروصدا رهبری جهانی این گروه را عهده‌دار شده است.

پیش‌تر، ستاد فرماندهی ایالات متحده در آفریقا، «آفریکوم» ۳۱ مه ۲۰۲۴ در آفریقا بیانیه‌ای صادر و در آن اعلام کرد که یک حمله هوایی علیه عناصر داعش در منطقه‌ای دورافتاده در ۸۱ کیلومتری جنوب شرقی «بوساسو» در سومالی انجام داده و ۳ شبه‌نظامی را کشته‌ است.

پیش‌تر یک مقام ارشد دولت آمریکا تأیید کرد که ایالات متحده حمله‌ای را علیه یک هدف اصلی داعش در سومالی انجام داده است، اما از ذکر نام این فرد خودداری کرد و گفت که ایالات متحده همچنان بر روی راستی‌آزمایی نتیجه این حمله کار می‌کند.

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده می‌گوید که داعش در سومالی نسبتاً یک گروه کوچک است و تنها ۱۰۰ تا ۲۰۰ عضو دارد که همگی در شمال سومالی مستقر هستند، درعین‌حال اما گروه‌های کوچک دیگری از داعش در بخش‌هایی از آفریقا از جمله لیبی، جمهوری دموکراتیک کنگو و موزامبیک وجود دارند.

به گفته سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، «داعش» هنوز هزاران عضو در سراسر جهان به‌ویژه در عراق و شمال سوریه دارد.