"پنج هزار ایرانی در زندان‌های خارج از این کشور زندانی هستند"

بیش‌تر این افراد به جرم عبور غیرقانونی از مرز در کشورهای همسایه زندانی شده‌اند

رئیس کمیته‌ی انتقال محکومان جمهوری اسلامی با ارائه‌ی آمار ٥ هزار نفری زندانیان این كشور در خارج، دراین‌باره به برگزاری جلساتی با مقامات ترکیه اشاره کرده و گفته است: «بر اساس این نشست‌ها قرار است زندانیان بیمار و سالمند در اولویت انتقال قرار گیرند. تاکنون دو مرحله تبادل زندانی داشتیم و اکنون هم آماده می‌شویم تا تعداد دیگری از زندانیان را به داخل کشور بازگردانیم.»

عسکر جلالیان معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری و رئیس کمیته‌ی انتقال محکومان جمهوری اسلامی، بالاترین آمار محکومیت زندانیان را نیز مربوط به ترددهای غیرمجاز اعلام کرده است.

عسکر جلالیان گفته است، ایران سعی دارد در چارچوب موافقتنامه‌ی انتقال محکومان، هر زندانی ایرانی که در هر کجای دنیا در زندان محبوس است را به داخل کشور منتقل کند.

به گفته‌ی جلالیان، یکی دیگر از مواردی که باعث دستگیری ایرانیان در خارج کشور شده است، حمل دارو در کشورهای همسایه است چرا که برخی ایرانیان داروهایی را با خود همراه دارند که نمی‌دانند در آن کشور حمل دارو جرم محسوب می‌شود.

رئیس کمیته انتقال محکومان همچنین گفته است که وزارت دادگستری برای بازگرداندن اتباع ایرانی از خارج از کشور به جرم ارتکابی افراد توجه ندارد بلکه تلاش این است که هیچ ایرانی در کشور دیگر پشت میله‌های زندان نباشد.

جلالیان همچنین گفته‌ است که "شرایط زندانیان داخل کشور بسیار مطلوب‌تر از زندان‌های کشورهای دیگر است" و «انتقال زندانی منوط به رضایت او است و اگر رضایت نداشته باشد، انتقال صورت نمی‌گیرد.