نخست‌وزیر سوئد به اظهارات مخالفان تبادل حمید نوری با دو زندانی سوئدی در ایران واکنش نشان داد

نخست‌وزیر سوئد: من واقعا این انتقادات را درک نمی‌کنیم
اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد
اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد می‌گوید انتقادها را درباره‌ی تبادل زندانی با ایران که به آزادی حمید نوری انجامید درک نمی‌کند.

کریسترسون در یک گفتگوی رادیویی با اشاره به توافقی که با ایران بر سر تبادل زندانی صورت گرفته گفت: «من برای ناامیدی افراد احترام قائلم، اما واقعا این انتقادات را درک نمی‌کنم. راه حل جایگزین این بود که ما دو سوئدی دیگر را که حالا به کشور بازگشته‌اند (به حال خود) رها می‌کردیم.»

پیش از اظهارات نخست‌وزیر سوئد، انتقادات زیادی از دولت سوئد در خصوص آزادی حمید نوری که به اتهام دست‌داشتن در اعدام و شکنجه زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در دادگاهی در سوئد به حبس ابد محکوم شده بود مطرح شده است.

همچنین بخشی از انتقادات از دولت سوئد دراین‌خصوص مطرح می‌شود که احمدرضا جلالی پزشک ایرانی- سوئدی که از سال ۱۳۹۵ در ایران زندانی است، در این معامله گنجانده نشده است.

ویدا مهران نیا، همسر احمدرضا جلالی که گفته است از شنیدن خبر این تبادل زندانی شوکه شده، روز یکشنبه در اعتراض به آنچه آن را «مبادله‌ای شرم‌آور» خوانده به همراه گروهی از ایرانیان معترض در مقابل وزارت خارجه‌ی سوئد حاضر شد و نسبت به این تصمیم دولت این کشور اعتراض کرد. او روز شنبه گفته بود که دولت سوئد هیچ تماسی با او درباره‌ی مبادله همسرش با زندانیان دیگر نگرفته است.

احمدرضا جلالی در اردیبهشت سال ۹۵ برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران سفر کرده بود که در آن سفر توسط مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر و زندانی شد. او سپس در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد. در طول سال‌های اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی به درخواست‌های سوئد و سایر کشورهای مختلف دنیا برای آزادی جلالی اعتنایی نکرده است.

در معامله‌ای که از سوی دولت سوئد با جمهوری اسلامی صورت گرفت در مقابل آزادی حمید نوری، یوهان فلودروس شهروند سوئد و دیپلمات اتحادیه‌ی اروپا و همچنین سعید عزیزی شهروند ایرانی - سوئدی که اطلاعات چندانی از او در دست نیست آزاد شدند.

آقای فلودروس در بازگشت از تهران در گفتگویی تلفنی با نخست‌وزیر سوئد خوشحالی خود را از این رهایی ابراز کرده و گفته بود که احساس می‌کند در آسمان هفتم است. او که به‌عنوان دیپلمات اتحادیه‌ی‌ اروپا فعالیت می‌کرد در بهار سال ۱۴۰۱ بازداشت و سپس توسط قوه‌ی قضائيه‌ی ایران به جاسوسی برای اسرائيل و نیز افساد فی‌الارض متهم و محاکمه شد.

بیش‌تر: حمید نوری زندانی ایرانی در سوئد با دو زندانی سوئدی معاوضه شد