نتانیاهو کابینه جنگ را منحل کرد

"وظایف آن توسط کابینه امنیتی برعهده گرفته می‌شود"
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

اربیل (کوردستان٢٤)- سخنگوی دولت اسرائیل، امروز دوشنبه ١٧ ژوئن اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر آن کشور، کابینه جنگ را پس از استعفای بنی گانتز، رهبر میانه رو در اوایل ماه جاری، منحل کرده است.

دیوید منسر، سخنگوی دفتر نخست وزیری، به خبرنگاران گفت که کابینه جنگ پیش نیازی برای پیوستن گانتز، رئیس سابق ارتش و وزیر دفاع به یک دولت وحدت ملی است.

وی افزود:"بنابراین با خروج آقای گانتز از دولت، نیازی به کابینه نیست و وظایف آن توسط کابینه امنیتی برعهده گرفته می‌شود."

رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند این اقدام، که انتظار نمی‌رفت منجر به تغییر سیاست بزرگی شود، به منظور مقابله با فشار سیاستمداران راست افراطی است که به دنبال سهم بیشتری در تصمیم‌گیری هستند.

کابینه جنگ پس از آن تشکیل شد که گانتز پس از حمله بی‌سابقه حماس به اسرائیل در ٧ اکتبر، مخالفان را ترک کرد و به دولت نتانیاهو پیوست.

یک مقام اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود، گفت:"این بدان معناست که کابینه امنیتی بیشتر جلسه تشکیل می‌دهد. به هر حال کابینه امنیتی مسئول تصمیم گیری (مرتبط با جنگ) است."

یوآو گالانت، وزیر دفاع، تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی و ران درمر، وزیر امور استراتژیک، که همگی بخشی از کابینه جنگ بودند، نیز در کابینه امنیتی حضور دارند.

گانتز در ٩ ژوئن پس از ناکامی در جلب موافقت نتانیاهو برای تصویب طرح پس از جنگ غزه، استعفای خود را اعلام کرد.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که نتانیاهو کابینه جنگ را منحل کرد تا اعضای ائتلاف راست افراطی را در مجمع حساس قرار ندهد، زیرا می‌ترسد روابط با متحدان غربی مانند ایالات متحده، آسیب ببیند.

ای اف پی/ ب.ن