رئیس مرکز راهبردی حقوق بشر عراق: عراق دچار بیابان‌زایی شده است

زمین‌های بیابانی شده‌ی عراق به حدود ۷ میلیون هکتار رسیده است

فاضل غراوی، رئیس مرکز راهبردی حقوق بشر عراق با اعلام اینکه ۱۷ ژوئن هر سال، روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی و خشکسالی توسط سازمان ملل متحد است، گفت: ۱۵ درصد اراضی عراق تحت تأثیر بیابان‌زایی و خشکسالی قرار گرفته است.

رئیس مرکز راهبردی حقوق بشر عراق گفت: مساحت اراضی دچار بیابان‌زایی در عراق حدود ۷ میلیون هکتار است که معادل تقریباً ۱۵ درصد مساحت این کشور است، درحالی‌که حدود ۵۵ درصد از مساحت عراق در معرض خطر بیابان‌زایی قرار دارد و استان ذی‌قار با ۵۳ درصد بیشتر از سایر استان‌ها در معرض این خطر قرار دارد.

غراوی افزود: سازمان ملل عراق را جزو پنج کشورمتأثر از تغییرات اقلیمی و خشکسالی طبقه‌بندی کرده و بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، ۱۲ هزار و ۲۱۲ خانواده‌ی عراقی به دلیل خشکسالی در ده استان در مرکز و جنوب عراق آواره شدند.

رئیس مرکز راهبردی حقوق بشر عراق با اشاره به اینکه در میان استان‌هایی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، گفت: استان‌های ذی‌قار، میسان و دیوانیه هستند و ۷۶ درصد خانواده‌های آواره به مناطق شهری می‌روند.

‌راوی با بیان اینکه عوامل طبیعی و انسانی وجود دارد که باعث بیابان‌زایی در عراق می‌شود؛ مانند آب‌وهوای خشک و گرم، بارندگی کم، طوفان‌های گرد و‌خاک، تغییرات آب‌و‌هوا و آلودگی نفتی، از دولت خواست تا ۱۷ ژوئن را به‌عنوان روز ملی مبارزه با بیابان‌زایی و خشکسالی معرفی کرده و برای درخت‌کاری و کاهش خشکسالی تلاش کند.