وکیل دادگستری: ایران برنده جایزه صلح نوبل را به یک سال حبس محکوم کرد

"به اتهام تبلیغ علیه نظام"
نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشری - عکس; خبرگزاری فرانسه
نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشری - عکس; خبرگزاری فرانسه

اربیل (کوردستان٢٤)- وکیل نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل که اکنون در ایران زندانی است، امروز سه‌شنبه ١٨ ژوئن، اعلام کرد که دادگاه آن کشور به اتهام "تبلیغ علیه نظام" او را به یک سال زندان محکوم کرده است.

محمدی، ٥٢ ساله، از نوامبر ٢٠٢١ به دلیل محکومیت‌های قبلی در رابطه با حمایت از نقض قانون حجاب اجباری برای زنان و اجرای مجازات اعدام، در ایران زندانی است.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری در شبکه اجتماعی ایکس، گفت:"محمدی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شد."

نیلی گفت:"دلایل صدور این حکم" شامل درخواست برای تحریم انتخابات مجلس شورای اسلامی، نامه به نمایندگان سوئد و نروژ و "نظراتی درباره خانم دینا قالیباف" است.

گروه‌های حقوق بشری گفته‌اند که قالیباف، روزنامه‌نگار و دانشجو، پس از متهم کردن نیروهای امنیتی در شبکه‌های اجتماعی به بستن دستبند و تجاوز جنسی به وی در جریان دستگیری‌اش در ایستگاه مترو، بازداشت شده است. قالیباف پس از آن آزاد شد.

تارنمای میزان آنلاین قوه قضائیه ایران، در ٢٢ آوریل اعلام کرد که به قالیباف "تجاوز جنسی نشده است" و او به دلیل "اظهار دروغ" تحت تعقیب است.

نرگس محمدی از شرکت در جلسه محاکمه اوایل ماه جاری در تهران خودداری کرده است. او در ماه مارس از زندان یک پیام صوتی به اشتراک گذاشت که در آن "جنگ تمام عیار علیه زنان" در جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

پلیس ایران، در ماه‌های اخیر اجرای قانون پوشش اسلامی را برای زنان تشدید کرده است، به‌ویژه از طریق نظارت تصویری.

بر اساس قوانینی که پس از انقلاب سال ١٩٧٩ تصویب شدند، زنان در ایران موظفند موهای خود را بپوشانند و در مکان‌های عمومی لباس‌های منطبق با شریعت اسلامی به تن کنند.

ای اف پی/ ب.ن