گرامیداشت سالیاد عبور تاریخی ملامصطفی بارزانی و همراهانشان از رود ارس

"نقطه عطفی در تاریخ روابط کوردستان و روسیه است"
نشست موسسه شرق شناسی روسیه و موسسه بارزانی در مسکو در ٧٧مین سالیاد عبور تاریخی ملامصطفی بارزانی و همراهانش از رود ارس
نشست موسسه شرق شناسی روسیه و موسسه بارزانی در مسکو در ٧٧مین سالیاد عبور تاریخی ملامصطفی بارزانی و همراهانش از رود ارس

اربیل (کوردستان٢٤)- در نشست موسسه شرق شناسی روسیه و موسسه بارزانی در مسکو، ضمن گرامیداشت سالیاد عبور تاریخی ملا مصطفی بارزانی و همراهانشان از رود ارس، تاکید شد که دستاوردهای کنونی و آینده کوردها حاصل مبارزات تاریخی ملامصطفی بارزانی هستند.

موسسه شرق شناسی روسیه و موسسه بارزانی در آن کشور، روز سه‌شنبه ١٨ ژوئن، در ٧٧مین سالیاد عبور تاریخی ملامصطفی بارزانی و همراهانش از رود ارس، نشستی ویژه برگزار کردند.

در این نشست اساتید دانشگاه و کارشناسان روس و کورد، اهمیت عبور تاریخی ملامصطفی بارزانی، رهبر جنبش کورد از رود ارس به روسیه را مورد توجه قرار دادند و آن را نقطه عطفی در تاریخ روابط کوردستان و روسیه دانستند.

همچنین یادآور شدند که روسیه در دهه ٥٠ میلادی از قیام کوردها در عراق حمایت کرده و در آن دوره کوردها را هم‌پیمان خود در منطقه دانسته است.

و نیز بر نقش تاثیرگذار ملامصطفی بارزانی در مطرح کردن مسئله کورد در سطح بین‌المللی تاکید کردند.

به نقش بارزانی در قیام کوردهای شرق کوردستان و تاسیس جمهوری کوردستان نیز اشاره کرده و اهمیت آن را در معادلات آن دوره خاورمیانه و بلوک‌ بندی‌های جهانی بررسی کردند.

جایگاه بارزانی در تمام بخش‌های کوردستان و تاثیر بازگشت او به کوردستان بر روحیه مردم و معادلات منطقه از دیگر موضوع‌های مورد بحث در این نشست بود. و تاکید شد که دستاوردهای کنونی و آینده کوردها حاصل مبارزات تاریخی ملامصطفی بارزانی هستند.

روز ١٧ ژوئن سال ١٩٤٧ ملامصطفی بارزانی و همراهانش در حرکتی تاریخی و در راستای تداوم بخشیدن به مبارزات ملت کورد، از کوهستان‌های کوردستان به سمت رود ارس حرکت کردند و با عبور از رود ارس، به خاک روسیه رسیدند.

ب.ن