پوتین:از حمایت دائمی کره شمالی بسیار قدردانی می‌کنیم

"از جمله در مورد اوکراین"
دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی - عکس: ای اف پی
دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی - عکس: ای اف پی

اربیل (کوردستان٢٤)- ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، امروز چهارشنبه ١٩ ژوئن، در سفری نادر به کره شمالی در دیدار با کیم جونگ اون، رهبر آن کشور، گفت که از حمایت کره شمالی قدردانی می‌کند.

پیونگ یانگ به یکی از بزرگترین حامیان مسکو در جنگ اوکراین تبدیل شده است و از تهاجم و تعمیق روابط دفاعی با روسیه حمایت می‌کند.

روابط نزدیک دو کشور باعث ایجاد نگرانی در غرب شده است که معتقد است روسیه از تسلیحات کره شمالی در جنگ با اوکراین استفاده کرده است.

پوتین در ابتدای دیدار با رهبر کره شمالی، گفت:"ما از حمایت سیستماتیک و دائمی شما از سیاست روسیه از جمله در مورد اوکراین، بسیار قدردانی می‌کنیم."

پوتین افزود:"امروز یک سند بنیادی جدید تهیه شده است که اساس روابط ما در بلندمدت را تشکیل خواهد داد."

کرملین، روز سه‌شنبه سندی را منتشر کرد که در آن برنامه‌های روسیه برای امضای معاهده "شراکت راهبردی" با کره‌شمالی را تایید می‌کند، اما جزئیات آن را ارائه نکرد.

پوتین همچنین از کیم برای بازدید از مسکو دعوت کرد.

رئیس جمهور روسیه در جریان گفتگو با کیم گفت:"از دیدار جدیدمان بسیار خوشحالم، امیدوارم دیدار بعدی در روسیه و در مسکو انجام شود."

دو کشور از زمان تاسیس کره شمالی پس از جنگ جهانی دوم، متحد بوده‌اند و در حالی که روسیه به دنبال ایجاد یک جبهه متحد علیه غرب است، به هم نزدیکتر شده‌اند.

ای اف پی/ ب.ن