لین جیان: چین "اشاعه اطلاعات نادرست" از سوی آمریکا را رد می‌کند

"بدون مدرک تقصیر را به گردن چین انداخته است"
لین جیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین
لین جیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین

اربیل (کوردستان٢٤)- پس از آنکه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت حمایت پکن از صنایع دفاعی روسیه "باید متوقف شود"، چین امروز چهارشنبه ١٩ ژوئن اعلام کرد "اشاعه اطلاعات نادرست" از سوی ایالات متحده، را رد می‌کند.

بلینکن، روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک در واشنگتن با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت:"چین حمایت‌های مهمی ارائه می‌کند که به روسیه این امکان را می‌دهد تا پایگاه صنعت دفاعی و ماشین جنگی خود را حفظ کند و جنگ (اوکراین) را ادامه دهد."

چین، خود را در جنگ اوکراین بی‌طرف معرفی می‌کند و می‌گوید برخلاف ایالات متحده و سایر کشورهای غربی، به هیچ یک از طرفین کمک نمی‌کند.

لین جیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست خبری، گفت:"ما قاطعانه انتشار اطلاعات نادرست و بدون مدرک از سوی ایالات متحده را رد می‌کنیم، که تقصیر را به گردن چین انداخته است."

شراکت راهبردی چین و روسیه از زمان حمله به اوکراین عمیق‌تر شده است، اما پکن ادعاهای غرب مبنی بر کمک به عملیات‌های نظامی مسکو را رد کرده است. با اینحال از زمان آغاز درگیری، با رونق دادن به تجارت، راهی حیاتی برای اقتصاد منزوی روسیه باز کرده است.

وزرای خارجه گروه ٧، هفته گذشته "نگرانی شدید" خود را در مورد "انتقال ابزارهای تسلیحاتی با کاربرد دوگانه" از طرف شرکت‌های چینی به روسیه، ابراز کردند که "توسط مسکو برای توسعه نظامی استفاده می‌شود."

چین از شرکت در نشست آخر هفته در سوئیس که توسط ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین برگزار شد و در آن بر خواسته‌های کی‌یف از روسیه برای خروج از خاک اوکراین در راستای دستیابی به صلح تاکید شد، پرهیز کرد.

خبرگزاری فرانسه/ ب.ن