موسسه اقتصاد و صلح: عراق از ناامن‌ترین کشورها جهان است

"در پایان رده‌بندی شاخص جهانی صلح قرار دارد"
عکس: Global Peace Index
عکس: Global Peace Index

اربیل (کوردستان٢٤)- یک گزارش سالانه نشان می‌دهد که عراق از ناامن‌ترین کشورهای جهان است و در پایان رده‌بندی شاخص جهانی صلح قرار گرفته است.

گزارش سالانه شاخص جهانی صلح که توسط موسسه اقتصاد و صلح منتشر شده است، نشان می‌دهد سال‌هاست که در ده‌ها کشور از جمله عراق، صلح و ثبات رخت بر بسته است.

این گزارش وضعیت ١٦٣ کشور را تا سال ٢٠٢٤ بررسی کرده است و بر پایه آن عراق از نظر صلح و امنیت در رتبه ١٥١ جهان قرار دارد و ایسلند به عنوان صلح آمیزترین کشور جهان معرفی شده است. همچنین کشور یمن در انتهای رده‌بندی و در رتبه ١٦٣ قرار دارد.

در گزارش آمده است که جنگ در اوکراین و فلسطین، یکی از دلایل اصلی نبود صلح تا پایان سال ٢٠٢٣ است. جنگی که حدود ١٦٣ هزار کشته برجای گذاشته است و در اثر آن تنها در چهار ماه اول سال جاری، ٤٧ هزار نفر در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

در گزارش، خاورمیانه و شمال آفریقا برای نهمین سال متوالی، به عنوان ناامن‌ترین مناطق جهان معرفی شده‌اند.

موسسه اقتصاد و صلح، می‌گوید که تا پایان سال ٢٠٢٣، زیان اقتصادی ناشی از خشونت در جهان به ١٩.١ تریلیون دلار رسیده است و بیش از ٩٥ میلیون نفر در سراسر جهان در اثر درگیری‌ها آواره یا پناهنده شده‌اند.

همچنین تاکید کرده که میزان صادرات اسلحه افزایش پیدا کرده و کشورهای ایالات متحده، فرانسه، روسیه، چین و آلمان بیشترین تسلیحات را صادر کرده‌اند. در بین این کشورها ایالات متحده ٤٠ درصد از صادرات تسلیحات را به خود اختصاص داده است. همچنین از ١٠ کشوری که بیشترین تسلیحات را وارد کرده‌اند، شش کشور از خاورمیانه و شمال آفریقا بوده‌اند.

گزارش تاکید کرده است که پهپادها یکی از موثرترین سلاح‌های دوران ما به حساب می‌آیند و تنها در سال ٢٠٢٣، چهار هزار و  ٩٥٧ حمله پهپادی ثبت شده که باعث کشته شدن سه هزار نفر شده‌اند.

0
 رده‌بندی شاخص جهانی صلح 

ب.ن