رسانه دولتی: ایران سفیر ایتالیا را به دلیل تحریم‌های کانادا احضار کرد

سفارت ایتالیا حافظ منافع کانادا در تهران است
پرچمهای ایران و کانادا
پرچمهای ایران و کانادا

اربیل (کوردستان٢٤)- رسانه‌های دولتی ایران، امروز جمعه ٢١ ژوئن اعلام کردند که دولت آن کشور سفیر ایتالیا را که حافظ منافع کانادا در تهران است، احضار کرده است.

احضار سفیر پس از آن است که اتاوا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.

تنش‌ها بین دو کشور که روابط دیپلماتیک خود را در سال ٢٠١٢ قطع کرده‌اند، بالا گرفته است.

کانادا روز چهارشنبه با استناد به "بی توجهی به حقوق بشر" و "تمایل به بی ثبات کردن نظم مبتنی بر قوانین بین‌المللی"، سپاه پاسداران را در لیست "تروریسم" قرار داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این اقدام را "خصمانه" و بر خلاف قوانین بین‌المللی دانست.

خبرگزاری رسمی ایرنا، گزارش داد که وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه "پائولا آمادی"، سفیر ایتالیا در تهران را برای "اعلام اعتراض قاطع کشورمان به اقدام غیرقانونی دولت کانادا" احضار کرد.

علی باقری، سرپرست وزارت امور خارجه ایران با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس، گفت:"دولت کانادا مسئول عواقب این تصمیم تحریک آمیز و غیرمسئولانه خواهد بود."

تصمیم کانادا، اعضای سپاه پاسداران را از ورود به آن کشور و کانادایی‌ها را از هرگونه معامله با سپاه و اعضای آن منع می‌کند. همچنین اجازه توقیف دارایی‌های سپاه پاسداران و اعضای آن در کانادا را می‌دهد.

کانادا و چند کشور دیگر، به دلیل سرنگونی پرواز پی‌اس‌٧٥٢ در ژانویه ٢٠٢٠، در دادگاه بین‌المللی درگیر اقدام قانونی علیه ایران هستند.

هواپیمای مسافربری بلافاصله پس از برخاستن از تهران توسط نیروهای ایران سرنگون شد و همه ١٧٦ مسافر و خدمه آن از جمله ٨٥ شهروند کانادایی و مقیم دائمی آن کشور کشته شدند.

تهران گفت که حمله موشکی به هواپیما به اشتباه انجام شده است.

اتاوا پیشتر نیروی قدس، بازوی عملیات خارجی سپاه پاسداران را در فهرست نهادهای "تروریستی" قرار داده بود و در سال ٢٠٢٢ بیش از ١٠ هزار مقام ایرانی از جمله اعضای سپاه را از ورود به آن کشور محروم کرد.

ایالات متحده نیز در آوریل ٢٠١٩ سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های "تروریستی خارجی" قرار داد.

در اوایل ماه جاری، اتحادیه اروپا نیز سپاه پاسداران را به اتهام عرضه هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه و متحدانش در خاورمیانه، تحریم کرد.

خبرگزاری فرانسه / ب.ن