آتش‌سوزی جنگلی در شمال کوردستان کشته و زخمی بر جای گذاشت

"صدها راس دام تلف شدند"
یک مزرعه سوخته در اثر آتش‌سوزی در  منطقه بین دیاربکر و ماردین در شمال کوردستان – عکس: خبرگزاری فرانسه
یک مزرعه سوخته در اثر آتش‌سوزی در منطقه بین دیاربکر و ماردین در شمال کوردستان – عکس: خبرگزاری فرانسه

اربیل (کوردستان٢٤)- وزیر بهداشت ترکیه، امروز جمعه ٢١ ژوئن، اعلام کرد که بر اثر آتش‌سوزی گسترده در چندین روستا در شمال کوردستان/ جنوب شرقی ترکیه، پنج نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند.

شاهدان محلی گفتند که صدها راس دام نیز در این آتش‌سوزی تلف شده‌اند. گزارشگران خبرگزاری فرانسه لاشه‌های بسیاری از آنها را که روی زمین افتاده بودند، مشاهده کرده‌اند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شعله‌های آتش را در منطقه‌ای وسیع نشان می‌دهند که آسمان شب را روشن ‌کرده‌اند.

مردم تا صبح مناطق عظیمی از زمین‌های سوخته شده در استان‌های دیاربکر و ماردین را ترک کرده‌اند.

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت در شبکه اجتماعی ایکس، نوشت:"پنج نفر جان باختند و ٤٤ نفر مجروح شدند که حال ١٠ نفر از آنها وخیم است."

وی گفت:"هفت تیم اورژانس و ٣٥ آمبولانس به محل اعزام شدند."

حزب برابری و دموکراسی خلق‌ها، طرفدار حل مسئله کورد در ترکیه، آمار تلفات را بیشتر دانسته و در شبکه اجتماعی ایکس، نوشت "هفت کشته" بر جای مانده و مداخله دولت را نیز "با تاخیر و ناکافی" دانست.

این حزب، از دولت خواسته بود بالگردهای آتش‌نشان را روانه منطقه کند و تاکید کرده بود که تلاش زمینی برای مهار آتش کافی نیست.

گزارشگر خبرگزاری فرانسه در روستای کوکسالان در استان دیاربکر، مردار حدود ١٠٠ راس دام را مشاهده کرده که روی زمین افتاده بودند.

ساکنان به خبرگزاری فرانسه گفتند تقریبا نیمی از گله آنها، حدود ١٠٠٠ گوسفند و بز در آتش تلف شده‌اند.

یک دامپزشک محلی بدون ذکر تعداد دقیق، تایید کرد که حدود نیمی از گله تلف شد‌ه‌اند و به خبرگزاری فرانسه گفت که بسیاری دیگر به دلیل سوختگی تحت درمان هستند.

علی یرلیکایا، وزیر کشور ترکیه، علت آتش‌سوزی را "آتش گرفتن پوشال" دانست که اواخر روز پنجشنبه شروع شده و در اثر وزش باد شدید به سرعت گسترش یافته و پنج روستا را در بر گرفته است.

یلماز تونچ، وزیر دادگستری در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که دفتر دادستانی، تحقیقاتی را در مورد علت آتش‌سوزی آغاز کرده است.

بر اساس اعلام سازمان اطلاعات آتش‌سوزی جنگل‌های اروپا (EFFIS)، ترکیه در سال جاری تاکنون ٧٤ آتش‌سوزی جنگلی را تجربه کرده و در اثر آن ١٢ هزار و ٩١٠ هکتار زمین در آتش سوخته‌اند.

در تابستان ٢٠٢١، ترکیه بدترین آتش‌سوزی در تاریخ خود را تجربه کرد.

این فاجعه پس از آنکه مشخص شد ترکیه هواپیماهای آتش‌نشانی فعال ندارد، یک بحران سیاسی ایجاد کرد و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور را مجبور به پذیرش کمک بین‌المللی کرد.

همچنین آنکارا را بر آن داشت تا تصویب تاخیری توافقنامه آب و هوای پاریس را بپذیرد و به آخرین اقتصاد گروه ٢٠ تبدیل شود که آن را پذیرفته است.

کارشناسان می‌گویند تغییرات آب و هوایی باعث آتش‌سوزی‌های مکرر و شدیدتر و سایر بلایای طبیعی در ترکیه می‌شوند، مگر اینکه اقداماتی برای مقابله با آن انجام شود.

خبرگزاری فرانسه/ ب.ن