وزارت خارجه‌ی آمریکا از دولت اقلیم کوردستان به‌خاطر مبارزه با قاچاق انسان تقدیر می‌کند

اقلیم کوردستان در مبارزه با قاچاق انسان نسبت به گذشته پیشرفت کرده است

در «گزارش قاچاق انسان ۲۰۲۴» که اخیراً توسط وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده منتشر شد، دولت اقلیم کوردستان به دلیل گام‌های مهم خود در مبارزه با قاچاق انسان در اقلیم  کوردستان مورد تقدیر قرار گرفت.

در نتیجه‌ی این تحولات، دولت اقلیم کوردستان رسماً از رتبه سوم به دوم در مبارزه با قاچاق انسان در داخل عراق رسیده است.

این گزارش بر تلاش‌های مستمر دولت اقلیم کوردستان تأکید می‌کند و زمینه‌هایی را برجسته می‌کند که برای همخوانی بیشتر با استانداردهای بین‌المللی نیاز به بهبود دارند

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه، برای اولین‌بار در پنج سال گذشته، اقلیم کوردستان اطلاعات دقیق اجرای قانون را منتشر کرد که گامی بزرگ در شفافیت و پاسخگویی است.

در سال ۲۰۲۳، دولت اقلیم کوردستان ۱۸ مورد ادعایی قاچاق انسان را بررسی کرد. این شامل ۱۲ مورد قاچاق جنسی و ۶ مورد کار اجباری بود.

اگرچه حکومت اقلیم کوردستان در سال جاری هیچ تعقیب جدیدی را آغاز نکرده است، اما در سال‌های گذشته به پیگرد قانونی خود ادامه داده است که منجر به محکومیت هشت نفر شده است.

در این گزارش آمده است که دولت اقلیم کوردستان ۱۲۱ قربانی قاچاق انسان را شناسایی کرده است که نسبت به سال‌های گذشته افزایش قابل‌توجهی داشته است. بر اساس این گزارش، این یکی از گام های مهم دولت اقلیم کوردستان برای افزایش شفافیت و پاسخگویی است.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه، دولت اقلیم کوردستان با افتتاح پناهگاه‌های جدید و ایجاد یک واحد ویژه‌ی پلیس مبارزه با قاچاق، پیشرفت چشمگیری در حمایت از قربانیان داشته است.

در این گزارش همچنین آمده است که دولت اقلیم کوردستان واحدهای پلیس مبارزه با قاچاق انسان را در هر چهار استان و دو اداره‌ی محلی ایجاد کرده است و یک واحد تازه تأسیس در اداره‌ی محلی سوران به طور کامل فعال است. بااین‌حال، وی افزود که این واحد هنوز به طور کامل در اداره‌ی زاخو فعال نشده است.

گزارش وزارت امور خارجه‌ی آمریکا در مورد قاچاق انسان خاطرنشان می‌کند که پیشرفت حقوقی دولت اقلیم کوردستان شامل تهیه‌ی پیش‌نویس و تصویب مقررات اجرایی قانون مبارزه با قاچاق انسان در سال 2012 و جزئیات نقش‌ها و مسئولیت‌های وزارتخانه‌های مربوطه است.

این مراحل برای اجرای کامل این قانون که توسط پارلمان منطقه‌ای اکور در سال گذشته تصویب شد، ضروری است.

در این گزارش همچنین آمده است که وزارت کار و امور اجتماعی دولت اقلیم کوردستان شروع به ایجاد واحدهای بازرسی کار برای نظارت بر وضعیت کارگران خارجی کرده است. در این راستا، دولت اقلیم کوردستان ۱۶ بازرس جدید تعیین کرده و در حال هماهنگی با سازمان‌های غیردولتی برای آموزش‌های تخصصی است.

در مقایسه، این گزارش به بحران‌های قاچاق انسان در سوریه و ایران اشاره می‌کند که هر دو به دلیل عدم رعایت حداقل استانداردها برای حذف قاچاق در رتبه‌ی سوم باقی مانده‌اند.

در سوریه، دولت به سرکوب شهروندان خود برای کار اجباری از طریق خدمت سربازی اجباری ادامه می‌دهد. در این گزارش همچنین اشاره شده است که دولت سوریه اقدامات قابل‌توجهی برای رسیدگی به استخدام کودکان سرباز انجام نداده است.

بر اساس این گزارش، ایران نیز با مشکلات مشابهی مواجه است. در این گزارش آمده است که در برخی موارد، مقامات دولتی ایران به قاچاق انسان معتاد شده‌اند و بدون مواجهه با اقدامات قانونی از این‌گونه جرایم چشم‌پوشی می‌کنند.

در این گزارش همچنین آمده است که استفاده از کودکان نظامی در ایران، عمدتاً برای اهداف سرکوبگرانه سیاسی، افزایش یافته است.

از سوی دیگر ترکیه نیز مانند دولت اقلیم کوردستان تلاش‌های قابل‌توجهی انجام داده و همچنان در رتبه دوم باقی مانده است.

ترکیه تلاش‌های خود را برای مبارزه با این جنایت از جمله اعمال مجازات‌های بیشتر برای این قاچاقچیان، شناسایی قربانیان بیشتر و افزایش خدمات حفاظتی افزایش داده است.

اما این گزارش همچنین می‌گوید که ترکیه با چالش‌هایی مانند عدم همکاری با قربانیان و شاهدان و مشاوره‌ی محدود با سازمان‌های غیر دولتی محلی مواجه است.

سیندی دایر، سفیر کل ایالات متحده برای نظارت و مبارزه با قاچاق انسان، بر روندهای نگران‌کننده‌ی در قاچاق انسان تأکید کرده است. وی بر جذب اجباری جنگجویان توسط روسیه برای تهاجم به اوکراین که شامل اتباع خارجی از آسیای مرکزی و جنوبی، کوبا و سوریه است، تأکید کرد.

سیندی دایر سفیر آمریکا در ایالات متحده در یک کنفرانس خبری گفت: مقامات روسیه، واسطه‌ها، شرکت‌های نظامی خصوصی را برای جذب نیرو از شهرندان خارجی با ترفند‌های مختلف، مخصوصاً مهاجرانی آسیای میانه و جنوب و همچنین شهروندان کوبا و سوریه برای جنگ علیه اوکراین

نیروهای تحت حمایت روسیه از اجبار، فشار، فریب و در برخی موارد زور در استخدام اتباع خارجی، به ویژه مهاجران از آسیای مرکزی و جنوبی، و همچنین اتباع کوبایی و سوری برای جنگ علیه اوکراین استفاده کرده‌اند.»

این امر بر ماهیت پیچیده و متنوع مسائل قاچاق در سراسر جهان تأکید می‌کند و اهمیت تلاش‌های هدفمند منطقه‌ای و بین‌المللی را برجسته می‌کند.

علیرغم این تحولات، گزارش چندین حوزه را مشخص می‌کند که دولت اقلیم کوردستان نیاز به توجه بیشتری دارد.

پناهگاه‌های اقلیم کوردستان ظرفیت محدودی دارند. این گزارش خاطرنشان می‌کند که الزام قربانیان به دریافت حکم دادگاه برای ترک پناهگاه‌ها، تحرک و دسترسی آنها به خدمات را به طور قابل توجهی محدود می کند.

در این گزارش توصیه‌هایی به دولت اقلیم کوردستان برای تقویت تلاش‌ها برای مبارزه با قاچاق انسان ارائه شده است که عبارتند از: اجازه دادن به مقامات غیر از قضات تحقیق برای شناسایی و ارجاع قربانیان قاچاق برای مراقبت، اطمینان از مجازات نشدن قربانیان برای اعمال غیرقانونی که در نتیجه‌ی مستقیم قاچاق آنها مرتکب شده‌اند و افزایش تلاش‌ها برای تحقیق و تعقیب جرایم قاچاق.

گزارش قاچاق انسان در سال ۲۰۲۴، پیشرفت قابل‌توجه دول اقلیم کوردستان در مبارزه با قاچاق انسان را برجسته می‌کند و تلاش‌های فزاینده‌ی دولت اقلیم کوردستان برای اجرای قانون، شناسایی قربانیان و پیشرفت‌های قانونی را تأیید می‌کند.

همچنین بر لزوم ادامه‌ی این روند به ویژه در رسیدگی و بهبود خدمات حفاظت از قربانیان تاکید می‌کند.