مسرور بارزانی: با همه‌ی امکانات از کشاورزان اقلیم کوردستان حمایت می‌کنیم

"کشاورزی ستون فقرات اقتصاد اقلیم کوردستان است"‌

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان گفت که دولت اقلیم کوردستان  در‌حال مذاکره مداوم با دولت فدرال برای دریافت مقدار قابل‌توجهی گندم از کشاورزان منطقه کوردستان است.

وی تأکید کرد که از کشاورزان اقلیم کوردستان به هر نحو حمایت خواهیم کرد و با همکاری بخش خصوصی برای ارتقا و توسعه‌ی صنایع غذایی تلاش خواهیم کرد.

مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان روز سه‌شنبه ۵ تیرماه ۱۴۰۳، با حضور جمعی از کشاورزان منطقه سیلیوی قوشتپه را در شهرستان قوشتپه‌ی استان اربیل افتتاح کرد.

در این مراسم نخست‌وزیر از بخش‌های سیلو بازدید کرد و از نزدیک دریافت گندم از کشاورزان را مشاهده کرد. وی همچنین بر اهمیت ساخت سیلوها به‌عنوان بخشی از دستور کار دولت در توجه ویژه به بخش کشاورزی و کشاورزان اقلیم کوردستان و تلاش برای تأمین امنیت غذایی و ذخیره‌سازی محصولات کشاورزان تأکید کرد.

نخست‌وزیر اقلیم کوردستان در مراسم افتتاحیه‌ی این سیلو طی سخنانی گفت: "کشاورزی ستون فقرات اقتصاد اقلیم کوردستان است و ما از کشاورزان خود می‌خواهیم مطمئن باشند که محصولات آنها هدر نمی‌رود." امسال شنیدیم که تولید غلات ما افزایش یافته است و ما در حال گفتگوی مداوم با دولت فدرال برای دریافت مقدار قابل‌توجهی گندم از کشاورزان منطقه کوردستان هستیم. دولت فدرال هم در این مورد با ما همکاری کرده است، اما این همکاری در انتظار ما نیست.

نخست‌وزیر تاکید کرد که دولت اقلیم کوردستان به هر نحوی از کشاورزان کوردستان حمایت خواهد کرد و با همکاری بخش خصوصی برای ارتقا و توسعه‌ی صنایع غذایی در اقلیم کوردستان تلاش خواهیم کرد.

سیلوی قوشتپه با ظرفی۴۰٠ هزارر تن غله و هزینه‌ای بالغ بر۲۱ میلیارد و۲۷۶ میلیون و۸۳۵ هزار دینار توسط وزارت بازرگانی و صنعت اقلیم کوردستان ساخته شده و ظرفیت ذخیره سازی۴۰ هزار تن گندم و غلات را دارد.