نجم‌الدین کریم: صادرات نفت کرکوک ادامه دارد

پیشمرگان آغازگر جنگ نخواهند بود، اما از خودشان دفاع خواهند کرد.

K24 - اربیل

نجم الدین کریم استاندار کرکوک اعلام کرده است که وضعیت در شهر کرکوک عادی است و صادرات نفت هم ادامه دارد.

کریم در یک نشست خبری گفته است که پیشمرگان آغازگر جنگ نخواهند بود، اما از خودشان دفاع خواهند کرد.

اظهارات استاندار کرکوک قبل از پایان اولتیماتوم شبه نظامیان حشد الشعبی به نیروهای پیشمرگه در کنفرانس مشترک خبری با فرمانده نیروهای پیشمرگه در محور غرب کرکوک بیان شده است.

اما  سعد الحدیثی سخنگوی دولت عراق گفته است که آنها هیچ اولتیماتومی به نیروهای پیشمرگه نداده‌اند.

استاندار کرکوک به مردم شهر اطمینان داده است که  تحت شایعات دروغ قرار نگیرند و به جهان نشان دادیم که کرکوک شهری آرام و با ثبات است.

شبه نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت ایران همراه با شماری از واحدهای ارتش عراق در جنوب کرکوک مستقر شده‌اند.

شورای امنیت اقلیم کردستان اعلام کرده است که نیروهای گسیل شده به جنوب کرکوک نقشه اشغال فرودگاه نظامی و میدانهای نفتی کرکوک را دارند.

نیروهای پیشمرگه کردستان همزمان با تحرکات تحریک‌آمیز نیروهای عراقی بویژه شبه نظامیان حشد الشعبی در آمادگی کامل به سر می‌برند و فرماندهان نظامی پیشمرگه گفته‌اند که به هیچ وجه اجازه ورود شبه نظامیان شیعه و نیروهای دیگر عراقی به مناطق با ثبات کرکوک را نخواهند داد.

فرماندهی کل نیروهای پیشمرگه اظهار داشته است که نیروهای عراقی با تحریک کشورهای بیگانه درصدد اشغال کرکوک هستند.

استاندار کرکوک همچنان گفته است که پروسه صادرات نفت در میدان  نفتی در شمال کرکوک و  میدانهای نفتی در شهرستان الدبس در شمال غرب کرکوک ادامه دارد.

خبرنگار کردستان24 گفته است که وضعیت شهر کرکوک و طوزخرماتو  و مناطق ثبات دیگر عادی است و  با پایان یافتن مدت هشداری شبه نظامیان وابسته به ایران هیچ اتفاق خاصی رخ نداده است.

همزمان با حالت آماده باشی هزاران نیروهای پیشمرگه برای دفاع از کرکوک، هزاران تن از جوانان کرکوک، طوزخرماتو و مناطق دیگر به نیروهای پیشمرگه پیویسته‌اند.

مناطقی که نیروهای عراقی در صدد اشغال آن هستند، ارتش عراق در سال 1393 پس از هجوم تروریستهای داعش از این مناطق فرار کرد و تسلیحات پیشرفته نظامی خود را برای تروریستهای داعش جا گذاشت.

اما نیروهای پیشمرگه در پی سقوط موصل و فرار ارتش عراق، از ساکنین مناطق مختلف استان کرکوک در برابر تهاجمات داعش محافظت کردند و جلوی پیشروی تروریستها در این مناطق را گرفتند.

JS