حقوق بشر کردستان: حشد الشعبی در طوزخرماتو مرتکب جنایت جنگی شده است

شبه نظامیان حشد الشعبی با همکاری ارتش عراق و در برابر چشم نیروهای امنیتی این کشور علیه مردم جنایت انجام دادند

K24 - اربیل

هیات مستقل حقوق بشر کردستان روز پنجشنبه 27 مهر ماه با ابراز نگرانی و انتقاد از اقدامات غیر انسانی شبه نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت ایران اعلام کرده است که این شبه نظامیان در شهر طوزخرماتو مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.

حقوق بشر کردستان در بیانیه‌ای اظهار داشته است که حشد الشعبی پس از رویداد 24 مهر ماه 1396 در کرکوک و طوزخرماتو و مناطق دیگر حقوق بشر شهروندان را نقص کرده‌ و تنها بر اساس جدایی ملیتی و مذهبی اقدام به اعمال جنایتکارانه علیه آنان کرده‌ است.

با اشاره به این که شبه نظامیان حشد الشعبی در لیست شرمندگی سازمان ملل قرار دارد گفته است که شبه نظامیان با همکاری ارتش عراق و در برابر چشم نیروهای امنیتی عراق تاوان انجام داده‌اند.

شبه نظامیان حشد الشعبی روز 26 مهر با فرماندهی مستقیم قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران و همکاری برخی از فرماندهان پیشمرگه یک حزب کردستانی شهر کرکوک را اشغال کردند.

حقوق بشر کردستان بعضی از اقدامات شبه نظامیان وابسته به ایران را جنایت جنگی دانسته که باعث آواره شدن هزاران تن از ساکنین کرکوک و طوزخرماتو به شهرهای دیگر کردستان شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از استاندار اربیل گزارش داده است که حدود 100 هزار تن از ساکنین کرکوک به اربیل و سلیمانیه آواره شده‌اند.

حقوق بشر کردستان با محکوم کردن جنایتهای شبه نظامیان وابسته به ایران علیه شهروندان کرد بویژه زنان و کودکان، نگرانی خود را از سکوت و چشم پوشی دولت عراق و کمیسیون حقوق بشر پارلمان این کشور ابراز داشته است.

هیات حقوق بشر کردستان خواستار توقف فوری جنایتهای شبه نظامیان حشد الشعبی علیه مردم کرکوک و طوزخرماتو و غارت اموال آنان شده است.

از جامعه جهانی و کشورهای دوست هم درخواست کرده است که سکوت نکنند و تنها تماشاگر نباشند.

حقوق بشر کردستان از مردم خیرخواه اربیل، سلیمانیه و گرمیان قدردانی کرده است که با آغوشی باز از آوارگان کرکوک و طوزخرماتو استقبال کردند.

کریس وان هولین سناتور ایالات متحده آمریکا با ابراز نگرانی از  حملات و خشونت علیه کردها در کرکوک از حیدر العبادی نخست وزیر عراق درخواست کرده است که فورا به حملات علیه کردها پایان دهد.

شبه نظامیان وابسته به ایران قبل از رسیدن به کرکوک در شهر طوزخرماتو به ساکنین شهر تجاوز کردند و خانه‌های مردم را غارت و به آتش کشیدند.

JS