جان کری: از ما خواستند به ایران حمله کنیم

کری برخلاف ترامپ توافق اتمی را بهترین توافق برای آمریکا دانسته است

K24 - اربیل

جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا اعلام کرد قبل از آن که در 2015 توافق اتمی با ایران امضا کنیم، کشورهای اسرائیل، مصر و عربستان سعودی از ایالات متحده خواستند ایران را بمباران کند.

کری روز سه‌شنبه هفتم آذر ماه در نشستی در واشنگتن گفت «زمانی که طی سالهای 2009 تا 2013 رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا بودم، با شاه عبدالله پادشاه فقید عربستان سعودی، حسنی مبارک رئیس جمهور پیشین مصر و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار کردم. آنها بویژه نتانیاهو واشنگتن را تحت فشار قرار دادند تا عملیات نظامی علیه ایران انجام دهد.

همچنین گفت همه آنها به من می‌گفتند باید ایران را بمباران کنید، چونکه تهران تنها این روش را می‌فهمد.

کری در این خصوص گفته است ما این درخواست را یک تله در نظر گرفتیم، چونکه در صورت بمباران ایران، کشورهای عربی آمریکا را مورد انتقاد قرار می‌دادند.

توافق برنامه جامع مشترک روز 23 تیر 1394 بین گروه 1+5 (پنج کشور ثابت شورای امنیت ملل متحد)، آلمان و اتحادیه اروپا منعقد شد.

در پی این توافق، تحریمهای اقتصادی، سیاسی و نظامی علیه ایران لغو شدند و در مقابل پروسه غنی سازی اورانیوم در داخل ایران کاهش یافت.

توافق اتمی از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته  و خواهان لغو آن شده است.

به نظر ترامپ، توافق اتمی باعث زیاده‌خواهی ایران و افزایش دخالت آن در خاورمیانه شده و آن را بدترین توافقنامه طی تاریخ آمریکا دانسته است.

کری در این مورد گفته است این بهترین توافقی است که ایالات متحده می‌تواند کسب کند و باعث امنیت بیشتر در خاورمیانه شده است و همچنین جلوی رقابت در بمب اتمی در منطقه گرفته است.

به گفته وی بدون توافق اتمی جنگ و درگیری در می‌گرفت.

جان کری که طراح توافق اتمی با ایران خوانده می‌شود، هنوز نمی‌داند آیا ایران پس از 10 تا 15 سال دیگر با پایان توافق اتمی برای دستیابی به بمب اتمی تلاش خواهد کرد یا نه.

حمایت وزیر پیشین خارجه آمریکا از توافق اتمی در حالی است که ترامپ از تایید پایبندی ایران به این توافق سرباز زده و سرنوشت آن را به کنگره سپرده است.

منتقدان برجام می‌گویند ایران بواسطه توافق اتمی و کسب میلیاردها دلار نفوذ خود را در خاورمیانه افرایش داده است و به دخالتهای مستقیم تهران در سوریه، یمن، عراق و لبنان اشاره می‌کنند.