دیویس: موضع آمریکا در قبال همه‌پرسی استقلال کردستان اشتباه بود

کُردها مورد حمایت دولت آمریکا، بویژه کنگره و وزارت دفاع قرار دارند.

K24 - اربیل

پائول دیویس محقق اطلاعاتی نظامی سابق در وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد سکوت آمریکا درباره اختلافات بین اربیل و بغداد اشتباه بود.

دیویس به خبرنگار کردستان24 گفت حیدر العبادی نخست وزیر عراق همانند نخست وزیر پیشین این کشور تحت کنترل ایران قرار دارد و باید این وضعیت تغییر یابد.

محقق سابق ارتش آمریکا اظهار داشت سیاست آمریکا در خاورمیانه واضح نیست.

همچنین گفته است آمریکا بر این باور بود نخست وزیرهایی که قبلا در عراق انتخاب شده‌اند، خود آنها را انتخاب کرده است، اما این حقیقت نداشته است. المالکی و العبادی هیچ وقت دوست و حامی واقعی آمریکا نبوده‌اند.

وی واکنش و موضع‌گیری آمریکا در قبال همه‌پرسی استقلال کردستان را 100 درصد اشتباه خواند و گفت احتمالا اشتباه برت مکگورک یا وزارت خارجه آمریکا بوده است.

در این مورد تصریح کرده است کُردها مورد حمایت دولت آمریکا، بویژه کنگره و وزارت دفاع قرار دارند. بنابراین به آنها می‌گویم منتظر باشند و شما در اینجا بدون حامی نیستید.

دولت آمریکا در لشکرکشی روز 24 مهر ماه شبه‌نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت ایران و نیروهای عراقی با هماهنگی قاسم سلیمانی به کرکوک و مناطق دیگر کردستان سکوت اختیار کرد.

شبه‌نظامیان حشد الشعبی که برخی از زیر مجموعه‌های آن از سوی آمریکا تروریست قلمداد شده‌اند با اسلحه‌ و تانکهای آبرامز آمریکایی به نیروهای پیشمرگه مورد حمایت جامعه جهانی حمله کردند.

در پی این حملات بیش از 200 هزار تن از شهروندان کُرد از کرکوک و طوزخرماتو و مناطق دیگر کردستان در استان نینوا آواره شدند.

شبه نظامیان صدها خانه و مغازه‌های شهروندان بویژه در طوزخرماتو را غارت و به آتش کشیدند.

دهها تن از شهروندان غیر نظامی در اثر حمله نیروهای عراقی و شبه نظامیان حشد الشعبی کشته شدند.