حمایت اکثر کشورهای جهان از تظاهرات مردمی در ایران

شورای امنیت سازمان ملل تظاهرات کنونی ایران را بررسی کرد.

K24 - اربيل

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه به درخواست ایالات متحده آمریکا برای بررسی تحولات ایران تشکیل جلسه داد.

نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل با اعلام حمایت واشنگتن از مطالبات تظاهرات‌کنندگان ایران از کشورهای دیگر عضو سازمان ملل درخواست کرد برای بالا بردن صدای مردم ایران و توقف سرکوب مردم از سوی دولت ایران به آمریکا بپیوندند.

وی تظاهرات‌های کنونی ایران را خودجوش خواند و گفت در بیش از ۷۹ محل تظاهرات کردند و جهان باید نسبت به آنچه در هفته گذشته در ایران رخ داد  آگاه باشد. این بیان خودجوش حقوق بنیادین بشر است.

هیلی با اشاره به وضع سوریه گفت ما این را مکررا در تاریخ بشریت دیده‌ایم. موضوع سوریه به نحو وحشتناکی این موضوع را به ما نشان داد.

همچنین گفت سازمان ملل گزارش داده است که رژیم ایران حداقل ۶میلیارد دلار هر سال برای کمک به رژیم قاتل اسد خرج می کند. مردم ایران این را به خوبی می دانند و لذا به حکومتشان می‌گویند سوریه را رها کن فکری به حال ما کن.

هیلی در این باره گفت رژیم ایران هر ساله انبوهی شبه‌نظامی به عراق می‌فرستد و از حوثی‌ها در یمن حمایت می کند از جمله برای آنها موشک بالستیک ارسال می‌کند در حالی که خانواده‌های ایرانی 15درصد فقیرتر از ۱۰سال قبل هستند. مردم ایران می‌گویند که فکری به حال ما کن.

به گفته سفیر آمریکا، رژیم ایران حقوق مردمش را سلب کرده و مردم ایران از این امر به جان آمدند و به خیابانها ریختند. نمی‌گیرد.آنها می‌فهمند که صدایشان در این رژيم بازتاب پیدا نمی‌کند و جوابی نمی‌گیرند.

نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل
نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل

در خصوص بخش اقتصادی سپاه هم گفت در حالی که رژیم ایران قراردادهایی را به شرکتهای وابسته به سپاه می دهد، هزاران ساختمانی که آنها درست کردند در زلزله از بین رفت و صدها نفر کشته شدند و مردم ایران باز هم شعار می دهند فکری به حال ما کن.

وی پیام انکارناپذیر مردم ایران را متوقف کردن تروریسم دانست و  از سوی تظاهرات کنندگان به دولت ایران گفت میلیاردها دلار پول ما را به دیکتاتورها و تروریستها ندهید. ثروتهای ما را برای جنگجویان خارجی خرج نکنید. فکری به حال ما کنید.

درباره قطع اینترنت نیر اظهار داشت رژیم ایران دسترسی به اینترنت را قطع کرده تا نگذارد ارتباطات بین معترضان برقرار شود. آنها تلاش می‌کنند صدای مردم ایران را خاموش کنند. ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم که این اتفاق بیافتد.

به گفته هیلی نباید حقوق بشر و آزادی به بهانه استقلال کشورهی از مردم آن سلب شود و اجازه نخواهیم داد که معترضان را وابسته به خارجی قلمداد کنند. ما حقیقت را می دانیم، آنها با خواست خودشان دست به اقدام زده‌اند و هیچ چیز آمریکا را در همبستگی با مردم ایران متوقف نخواهد کرد.

وی با انتقاد از موضع جهان در قبال تظاهرات سال 1388 گفت در سال  ۲۰۰۹ (میلادی) جهان بی‌عملی پیشه کرد در حالی که قیام مردم ایران سرکوب شد. اما در سال ۲۰۱۸ ما سکوت پیشه نخواهیم کرد.

سفیران بعضی از کشورهای دیگر هم حمایت خود را از ضرورت آزادی بیان و تجمعات در ایران نشان دادند.

نماینده فرانسه از دولت ایران خواست تا آزادی تجمعات و بیان را محترم بشمارد و از اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان خودداری کند.

متیو ری‌کرافت سفیر انگلستان در سازمان ملل
متیو ری‌کرافت سفیر انگلستان در سازمان ملل

سفیر انگلستان در سازمان ملل هم گفت رژیم ایران باید به تعهدات خود در مورد پایبندی به حقوق بشر در رابطه با تظاهرات اخیر پایبند باشد.

همچنین گفت انگلستان معتقد است وضعیت برخورد با تظاهرات فراتر از نقض حقوق بشر مردم ایران است و جنبه نگرانی جهانی دارد.

سفیر انگلستان از ایران درخواست کرد به حقوق بشر شهروندانش و قطعنامه‌های شورای امنیت احترام بگذارد.

سفیر دولت کویت هم در این جلسه اعلام کرد کشورش تلاش خواهد کرد تا در چهارچوب منشور ملل متحد عمل کند.

همچنین نسبت به کشته شدن مردم در ایران ابراز تاسف کرد و بر ضرورت تامین حق بیان و حق آزادی تشکیل مجامع تاکید کرد.

هلنا سانگلند سفیر سوئد در سازمان ملل هم اظهار داشت در ایران مثل همه جای جهان خواسته‌های مردم باید شنیده شود. پاسخ دولت ایران به این خواسته‌ها باید در چارچوب تعهدات حکومت ایران نسبت به اصول حقوق بشر باشد.

هلنا سانگلند سفیر سوئد در سازمان ملل
هلنا سانگلند سفیر سوئد در سازمان ملل

سفیر پرو  هم گفته است ما به خاطر از دست رفتن جان‌ها در ایران متاسفیم و معتقدیم مقامات ایرانی موظف به رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیان آنها هستند.

سفیر هنلد در سازمان ملل نیز اظهار داشت حق تجمع آزادانه و حق آزادی اجتماع حقوق بنیادین هست و به همه مربوط میشود و ایران هم مستثنی نیست.

همچنین از دولت ایران درخواست کرد خویشتنداری از خود نشان دهد تا مردم بتوانند از آزادی‌های بنیادین برخوردار باشند.

واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل با حمایت از دولت ایران گفت ما شاهد از دست رفتن جانها در یک تظاهرات مسالمت آمیز بودیم. ولی بذارید ایران خودش به اون بپردازه. شما میخواهید که ما در یک کشور دیگر دخالت کنیم. ما نمیخواهیم در بی ثبات کردن ایران یا هر کشور دیگه نقش داشته باشیم.

وی همچنین گفت ما شاهد آن هستیم که چطور آمریکا از شورای امنیت سو استفاده میکند. چون اختیار شورای امنیت رو تضعیف میکند و موضوع امروز توی قوانین شورا نمی گنجد.

سفیر چین هم از دولت ایران حمایت کرد و گفت منشور ملل متحد برای حفظ صلح بین المللی است و موضوع داخلی یک کشور و نقض حقوق بشر نباید مورد بحث قرار بگیرد. وضعیت ایران هیچ تهدیدی علیه صلح بین المللی نیست.

غلامعلی خوشرو سفیر جمهور اسلامی ایران در سازمان ملل تظاهرات کنونی را به فراخوان گروه ری‌استارت و یک کانال تلگرامی نسبت داد.

غلامعلی خوشرو سفیر جمهور اسلامی ایران در سازمان ملل
غلامعلی خوشرو سفیر جمهور اسلامی ایران در سازمان ملل

وی همچنین گفت معترضین تعداد معدودی هستند و کشته شدن افراد پلیس و نیروهای امنیتی نشان از آن دارد که در خارج از کشور هدایت شده است.

سفیر ایران تظاهرات‌کنندگان ایران را عناصر خشونت‌طلب دانست و گفت در عصر جمعه هفته گذشته دست عناصری از خارج ایران از جمله تحریک کنندگانی که مقر آنها در آمریکا (ری‌استارت) و اروپاست (آمدنیوز) دیده شد که شامل تحریک به خشونت از جمله تشویق و آموزش مردم برای بکارگیری کوکتل موتولوف و تصرف انبارهای مهمات و توسل به قیام مسلحانه می‌شد.

تظاهرات سراسری در ایران در نهمین روز خود ادامه داشت و تظاهرات کنندگان در تظاهرات دیروز جمعه با سر دادن شعار «مرگ بر خامنه‌ای» خواهان برچیده شدن نظام جمهوری اسلامی شدند.