رامین حسین‌پناهی به اعدام محکوم شد

وی بیش از 200 روز در سلول‌های انفرادی اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات بود

K24 - اربیل

رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی کُرد به اعدام محکوم شد.

امجد حسین‌پناهی برادر زندانی سیاسی رامین حسین پناهی روز پنجشنبه پنجم بهمن ماه از حکم اعدام برادرش از سوی دادگاه انقلاب سنندج خبر داد.

حسین‌پناهی در صفحه فیسبوک خود نوشت حکم دادگاه انقلاب سنندج امروز پنجشنبه در زندان مرکزی سنندج به وی ابلاغ شده است.

رامین حسین‌پناهی فعال سیاسی کُرد روز اول تیرماه توسط نیروهای سپاه پاسداران زخمی و بازداشت شد.

برادر رامین گفته که وی به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کومله" بە اعدام محکوم شدە است.

نیروهای امنیتی ایران پس از این رخداد شماری از اعضای خانواده وی را بازداشت کردند.

نیروهای امنیتی روز اول تیرماه افشین حسین‌پناهی برادر رامین را در منزل شخصی وی بازداشت کردند.

انور حسین پناهی، دیگر برادر رامین در روز چهارم تیرماه بازداشت و همچنین زبیر، احمد ، عباس و کیوان حسین پناهی از بستگان وی در روز  پنجم تیرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

اولین جلسه‌ی دادگاه این زندانی سیاسی کُرد، روز 25 دی‌ماه در شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی "سعیدی" و یک قاضی دیگر برگزار شد.

رامین روز 19 دی‌ماه پس از سپری کردن بیش از ۲۰۰ روز در سلول‌های انفرادی اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات به زندان سنندج منتقل شد.

سازمان عفو بین‌الملل روز نهم تیر ماه در بیانیه‌ای خواستار روشن شدن سرنوشت و محل نگهداری رامین حسین پناهی شد.

همچنین از مقامات ایران خواست که رامین حسین‌پناهی را هر چه سریع‌تر تحت درمان قرار داده و امنیت وی در برابر شکنجه و بدرفتاری را تضمین کنند.

خانواده رامین حسین‌پناهی در 15 مرداد ماه در یک نامه سرگشاده به عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، فریاد مظلومیت و دادخواهی خود را به وی رساندند و خواهان رساندن صدای آنان به سازمان ملل شدند.

در نامه خانواده حسین‌پناهی آمده است: روز جمعە دوم تیرماه گروهی از پیشمرگان حزب کومله کردستان ایران در شهر سنندج هدف تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند که در این گروه دو تن از اعضای خانوادەی ما به نام‌های «رامین و صباح حسین‌پناهی» به همراه «حامد سیف‌پناهی و بهزاد نوری» حضور داشتند و متاسفانە سه نفر از آنها جان خود را از دست داده و «رامین حسین‌پناهی» هم در حالی که مورد اصابت سە گلوله قرار گرفته بود به بیمارستانی در شهر سنندج منتقل و بعد از نیم ساعت نیروهای سپاه پاسداران وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.