شورای امنیت از بقایای موشک ساخت ایران بازرسی می‌کند

ایران بارها واگذاری موشک بە حوثی‌های یمن را تكذیب کردە است

k24- اربیل

دیپلمات‌ها در سازمان ملل متحد گفتەاند کە اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد  برای بازرسی باقيمانده موشکی که گفتە می‌شود  ایران به حوثی‌های یمن داده است، روز دوشنبه به واشینگتن خواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه انتظار می‌رود سفرای کشورهای عضو شورای امنیت با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیز که خواستار اقدام بین‌المللی علیه حکومت ایران است، ملاقات کنند.

یک ماه پیش نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، باقیمانده یک موشک را به عنوان شواهد غیرقابل انکار در تأیید این ادعا ارائه داد که موشکی که حوثی‌های یمن در ماه نوامبر به خاک عربستان سعودی شليک کردند ساخت ایران است.

گزارش اخیر شورای امنیت که می‌گوید ایران با عدم جلوگیری از انتقال موشک برای شورشیان حوثی عملاً تحریم تسلیحاتی یمن را لغو کرده، ادعاهای آمریکا در این مورد را تقویت کرده است.

نیک هیلی از سایر اعضای شورای امنیت خواسته است تا از باقیمانده این موشک که در یک انبار نظامی در واشینگتن نگهداری می شود بازرسی کنند.

هیلی ماه گذشته در یک کنفرانس خبری گفت: "شواهد غیرقابل انکارند. این اسلحه می‌توانست خیلی راحت برچسب ‘ساخت ایران’ را داشته باشد".

شواهدی که در واشینگتن نگهداری می‌شوند، علاوه بر بدنه یک موشک اجزای باقی مانده از یک موشک ضد تانک و پهپادها را نیز شامل می‌شود.

بر اساس این گزارش خبرگزاری فرانسە، ایران تسلیح شورشیان حوثی یمن را به شدت تکذیب کرده و ماه گذشته نیکی هیلی را به ارائه شواهد ساختگی متهم کرد.

/ا.م