رد صریح اصلاح‌طلبان به روحانی

رای منفی مجلس به کلیات لایحه بودجه سالانه به ندرت رخ داده است

K24 - اربیل

اصلاح طلبان روز یکشنبه نهم بهمن با رد کلیت لایحه بودجه سال 97 پیام مشخصی به حسن روحانی رئیس جمهوری مورد حمایت خود دادند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه کلیات لایحه بودجه 97 را رد کردند.

عدم توجه به کشاورزی و رفع خشکسالی، عملیاتی نبودن بودجه، شفاف نبودن درآمدها، جبران کسری بودجه ازطریق اوراق مشارکت، بی‌توجهی به اشتغال، وابستگی به نفت و افزایش سهم صندوق توسعه ملی از جمله ایرادهای مخالفان لایحه بودجه سال ۹۷ بوده است.

از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه 120 نفر به کلیت لایحه بودجه رای منفی دادند.

تظاهرات کنندگان دی‌ماه افزون بر شعار دادن علیه نظامی جمهوری اسلامی خواستار تخصیصی منابع کشور برای ایجاد شغل و حذف کمک‌های مالی به حزب الله لبنان و غزه و همچین قطع سهمیه نهادهای غیر دولتی وابسته به حوزه‌های علمیه و موسسات فرهنگی آن شدند.

کمیسیون‌های تخصصی مجلس همزمان با تظاهرات‌ سراسری لایحه بودجه 97 کل کشور را بررسی کردند و سپس کمیسیون تلفیق مجلس طی 25 روز در روز دهم دی ماه با اکثریت آراء لایحه بودجه را تصویب کرد.

علی لاریجان رئیس مجلس شورای اسلامی پس از رد کلیات لایحه بودجه سال 97 از سوی نمایندگان مجلس گفت: این لایحه برای بررسی بیشتر و رفع ایرادات مطرح به کمیسیون تلفیق ارجاع داده می‌شود و این کمیسیون 72 ساعت زمان دارد که اصلاحات را انجام داده و لایحه را مجدد به صحن علنی ارائه کند.

همچنین گفته که کمیسیون تلفیق بیش از زمان مطرح شده، فرصت ندارد و تنها یک بار این اتفاق می‌تواند رخ دهد.

کاهش نیافتن حجم دولت با وجود مصوبات برنامه ششم توسعه، از جمله ایرادات مخالفان به لایحه بودجه سال ۹۷ بود.

در لایجه بودجه سال 97 که حدود 100 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، تنها 11 هزار میلیارد تومان برای بخش عمرانی تخصیص یافته است.

به گفته زهرا سعیدی، نماینده مبارکه در مجلس در ۱۰ سال گذشته، بودجه عمرانی از ۳۷ درصد فراتر نرفته است.

بهروز بنیادی نماینده مجلس در مخالفت با کلیات لایحه بودجه ۹۷ گفت: کاهش ۱۹ هزار میلیارد تومان از یارانه نقدی در حالیکه هنوز تعریفی از خط فقر مطلق یا استانداردهای اولیه زندگی وجود ندارد خطرناک است.

همچنین خطاب به رئیس‌جمهوری گفت: آقای روحانی باید صدای کارشناسان نخبه اقتصادی کشور را از دیوار ضخیم اطراف خود بشنوید. اصرار به سیاست سرکوب نرخ ارز، سبب تشویق به واردات قاچاق خواهد شد و برای کاهش واردات مجبور به اعمال تعرفه بالای تجاری شدیم که این کار سبب کاهش انگیزه نوآوری صنایع می‌شود.

به گفته بنیادی، مجلس تنها در مورد ۳۵ درصد مبالغ کل بودجه تصمیم‌گیری می‌کند و ۶۵ درصد بودجه در مجلس بحث نمی‌شود که بیشتر مفاسد، رانت‌ها و اختلاس‌ها، فیش‌های نجومی و املاک نجومی در این بخش صورت می گیرد.

علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حذف یارانه ۳۴ میلیون نفر و درآمد ۳۷ هزار میلیارد تومانی ناشی از آن برای هدفمندی یارانه‌ها گفته که نگرانی اصلی، شناسایی دقیق خانوارهایی است که استحقاق دریافت یارانه را دارند.

در لایحه بودجه سال 97 کل کشور درآمد دولت بالغ بر یازده میلیون و نهصد و شصت هزار و یکصد و شش میلیارد و سیصد و نود و هشت میلیون ریال و مصارف آن بالغ بر یازده میلیون و نهصد و شصت هزار و یکصد و شش میلیارد و سیصد و نود و هشت میلیون ریال تعیین شده است.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اهمیت تصویب کلیات بودجه سال ۹۷ به نمایندگان مجلس گفت: عدم رای نمایندگان به کلیات بودجه تنها باعث اتلاف ۷۲ ساعته وقت نمایندگان شده و پیام منفی به جامعه منتقل می‌کند.

موافقان لایحه بودجه 97، «توجه به اشتغال»، «واقعی بودن درآمدها» و «ممنوعیت دریافت سود از سپرده‌های دستگاه‌های عمومی» نکات مثبت آن دانسته‌اند.

میزان وابستگی به درآمدهای نفتی در لایحه بودجه 97 نسبت به قانون بودجه 96،  یک درصد افزایش یافته و به 36 درصد رسیده است.

قیمت نفت در لایحه بودجه، بشکه‌ای ۵۵ دلار و قیمت هر دلار هم ‌۳۵۰۰ تومان پیش‌بینی شده است.

رد کلیت لایحه بودجه از سوی نمایندگان مجلس همزمان است با برداشت چهار میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی (ذخیره ارزی) با اجازه رهبر که 63 درصد آن برای مقاصد نظامی است و ما بقی برای بخش عمرانی، حوادث طبیعی و محیط زیستی تخصیص یافته است.