تلاش ایران برای سازش محرمانه با آمریکا

توافق هسته‌ای محور اصلی مذاکرات محرمانه خواهد بود

K24 - اربیل

روزنامه کیهان لندن روز چهارشنبه 11 بهمن از تلاش جمهوری اسلامی برای سازش محرمانه با آمریکا گزارش داد.

با اشاره به آمادگی تهران برای پذیرفتن شروط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره اصلاح توافق اتمی نوشته است کشورهای اروپایی امضاکننده توافق اتمی در هر چهار مورد پیشنهادی ترامپ خود را با آمریکا هم‌سو می‌بینند و در ضمن بر حفظ «برجام» نیز اصرار می‌ورزند.

ترامپ روز 22 دی‌ماه برای «آخرین بار» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرد و چهار شرط هم برای ماندن واشنگتن در برجام آشکار کرد: بازرسی از همه سایت‌های ایرانی مورد نظر بازرسان بین‌‌المللی، ضمانت نزدیک نشدن ایران به سلاح هسته‌‌ای، بدون انتها بودن برجام  و محدودیت برد موشک‌های بالستیک ایران.

پذیرفتن بخش‌هایی از شرط‌های ترامپ برای پیشگیری از پاشیده شدن برجام برای جمهوری اسلامی به مراتب کم‌هزینه‌تر از تنبیهاتی است که لغو برجام برای حکومت تهران، بخصوص در شرایط کنونی، به دنبال خواهد داشت.

روزنامه مذکور گزارش داده که اعلام قطع تحرکات قایق‌های تندرو سپاه در خلیج فارس از سوی فرماندهی نیروی دریایی آمریکا شاید در باغ سبزی است که جمهوری اسلامی به منظور اعلام آمادگی برای  سازش‌های بیشتر با واشنگتن نشان می‌دهد.

به نقل از یک منبع مرتبط با رسانه‌های آلمان از حضور عباس عراقچی در این کشور در فاصله‌ای کوتاه از اجلاس داووس و تلاش او برای گشودن فصل تازه‌ای از مذاکرات غیررسمی در یک شهر کوچک آلمان به‌ منظور «مطالعه زمینه‌های همفکری بیشتر جمهوری اسلامی با کشورهای بزرگ اروپا در مورد توافق اتمی» خبر داده است.

جمهوری اسلامی ایران در گذشته چندین بار مذاکرات محرمانه با ایالات متحده آمریکا داشته است.

نخستین مذاکرات محرمانه جمهوری اسلامی و آمریکا در الجزایر صورت گرفت.

 نمایندگان دولت محمدعلی رجایی (بهزاد نبوی) و دولت آمریکا (وارن کریستوفر) در مورد آزادی گروگان‌های سفارت آمریکا و همچنین تشکیل دیوان داوری در هلند برای رسیدگی به امور مورد اختلاف دو کشور به توافق رسیدند.

آخرین مذاکرات محرمانه با اهمیت جمهوری اسلامی و آمریکا با هدف رسیدن به توافق اتمی، در آخرین سال دولت دوم احمدی نژاد، با وساطت کشور عمان پایه‌ریزی شد.

اما تلاش‌ ایران برای مذاکرات محرمانه همیشه موفقیت‌آمیز نبوده است.

در پرونده دادگاه میکونوس در آلمان که در سال 1376 جمهوری اسلامی به ترور محکوم شد، محمدجواد ظریف در منصب معاون بین‌المللی وقت وزارت خارجه جمهوری اسلامی مذاکرات محرمانه‌ای را برای آزادی تروریستهای محکوم (از جمله کاظم دارابی یکی از طراحان ترور) هدایت کرد، که ظاهرا به نتیجه نرسید.

دولت ترامپ ظاهرا هیچ علاقه‌ای به مذاکرات غیر رسمی، غیر مستقیم و معامله محرمانه با جمهوری اسلامی ندارد.

ترامپ تاکنون بر خروج آمریکا از برجام و لغو آن تاکیده کرده است و تنها در موقع تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای، باقی ماندن آمریکا در توافق اتمی را به اصلاح و تامین چهار شرط موکول کرده است.