مرزهای غیر رسمی بین اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران بسته شدند

بستن مرزهای غیر رسمی به دستور دولت عراق بوده است

K24 - اربیل

استاندار کرمانشاه از بسته شدن مرزهای شیخ صالح و شوشمی در شهرستان‌های ثلاث باباجانی و پاوه خبر داد.

خبرگزاری صدا و سیما روز یکشنبه 15 بهمن به نقل از هوشنگ بازوند اعلام کرد بستن این مرزها با تصیم یک جانبه کشور بوده است.

همچنین اظهار داشت هنوز علت بسته شدن این مرز‌ها از سوی دولت عراق مشخص نشده است و در حال رایزنی و پیگیری علت این تصمیم از سوی طرف عراقی هستیم.

خبرگزاری ایرنا روز یکشنبه  به نقل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل گزارش داده است که شماری از مرزهای غیررسمی عراق با جمهوری اسلامی ایران به دستور بغداد از صبح روز شنبه تعطیل شدند.

به گذرگاه‌های (غیر رسمی) تجاری «قاسم رش واشکان سردشت»، «شوشمی پاوه»، «شیخ صله ثلاث باباجانی» اشاره کرده است که از  صبح روز شنبه با دستور دولت عراق تعطیل شدند.

سامال عبدالله مدیر کل گمرکات دولت اقلیم کردستان اعلام کرد مرزهای غیررسمی تعطیل شده مرزهایی بودند که هیچ ارتباطی با اداره کل گمرک دولت اقلیم ندارند و مرزهای رسمی به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

دولت ایران روز 12 دی‌ماه گذرگاه‌های رسمی تمرچین (حاجی عمران) در پیرانشهر و پرویزخان در قصر شیرین با اربیل و سلیمانیه پس از 77 روز بر روی مبادلات تجاری و گردشگری باز کرد.

حشمت‌الله فلاح‌پیشه نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد بستن مرزهای کشور با اقلیم کردستان رقمی بالغ بر 2.5 میلیارد دلار ضرر مالی متوجه نظام اقتصادی کشور کرده است.

وی همچنین از رکود اقتصادی کرمانشاه به دلیل انسداد مرزهای غربی  و به خطر افتادن امتیاز تجارت با عراق خبر داد.

دولت ایران در مخالفت با همه‌پرسی استقلال کردستان با هماهنگی دولت عراق در روز یکشنبه 23 مهر ماه سه گذرگاه مرزی خود را با اقلیم کردستان بست.

مدیر کل گمرکات دولت اقلیم کردستان اظهار داشت گذرگاههای مرزی سرتک، سیرانبند، تویله، کیلی با جمهوری اسلامی ایران و سرزیری با دولت ترکیه در زمره گذرگاههای مرزی رسمی بوده و تلاش می شود دولت عراق نیز این مرزها را به رسمیت بشناسد و به همین منظور کمیته ای از سوی دولت مرکزی عراق تعیین شده است.

وی همچنین به وجود 45 مرز غیر رسمی دیگر بین اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی کردستان اشاره کرده است.

قربانعلی سعادتاستاندار ارومیه روز شنبە  ٣١ تیرماە از تلاش  برای رسمی با رسمی شدن مرز کیله در سردشت با اقلیم کردستان خبر داد.