ایران تهدید به خروج از برجام کرد

ایران جامعه جهانی را به عدم امنیت تهدید کرد

K24 - اربیل

عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه تهدید به خروج از توافق هسته‌ای و ایجاد یک بحران اتمی دیگر کرد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه سوم اسفند ماه گزارش داد عراقچی اظهار داشت اگر در توافق هسته‌ای منفعت اقتصادی برای ایران نداشته باشد و بانک‌های عمده از  کار کردن با جمهوری اسلامی پرهیز کنند، از این توافق خارج خواهیم شد.

توافق هسته‌ای ایران در سال 1394 بین تهران و گروه پنج علاوه یک (ایالات متحده، بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و آلمان) برای محدود کردن برنامه اتمی ایران در مقابل رفع تحریم‌های این کشور به امضا رسید.

با وجود توافق اتمی، بانکهای عمده از ترس تحریم‌های آمریکا از معامله با ایران پرهیز می‌کنند که باعث اختلال در تلاش‌های ایران برای بازسازی تجارت و جذب سرمایه گذاری خارجی شده است.

معاون سیاسی وزارت خارجه  در اندیشکده چتم هاوس در لندن گفت «حتی اگر ضرب‌الاجل  ترامپ رد شود و تعلیق تحریم‌ها تمدید شوند، شرایط کنونی برای ایران غیر قابل قبول است».

عراقچی همچنین اظهار داشت «توافق هسته‌ای به این صورت موفقیت‌آمیز نخواهد بود، حتی اگر اولیماتوم لغو شود معافیت‌ها ادامه داشته باشند».

آمریکا از کشورهای عمده اروپا درخواست کرده است برای «اصلاح توافق وحشتناک اتمی با ایران» همکاری کنند.

 رویترز روز یکشنبه 29 بهمن به نقل از منابع آگاه در آمریکا گزارش داد واشنگتن قصد دارد طی دو مرحله توافق هسته‌ای را اصلاح کند.

در مرحلۀ اول، بین ۱۲ ژانویه تا ۱۲ مه، دولت آمریکا می کوشد توجه جدی کشورهای اروپایی را به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا جلب کند.

 در این مرحله دولت واشنگتن از کشورهای اروپایی می خواهد که خلاءهای توافق اتمی را با یک توافق تکمیلی برطرف سازند.

در مرحلۀ دوم که از ۱۲ مه آغاز می‌شود، آمریکا توافق تکمیلی را به دیگر امضاکنندگان توافق اتمی با ایران، یعنی روسیه و چین ارایه خواهد کرد.

عراقچی گفته است «اگر سیاستهای اغتشاش و عدم اطمینان درباره برجام ادامه یابد، اگر شرکت‌ها و بانک‌ها  با ایران کار نکنند، نمی توانیم در توافقی که هیچ نفعی برای ما ندارد بمانیم».

وی همچنین اظهارات ترامپ درباره  وجود جدول زمانی 10 ساله در برجام را رد کرد و گفت «تعهدات ایران در برجام برای خودداری از سلاح اتمی دائمی است».

عراقچی گسترش توافق اتمی به موارد دیگر را مردود دانسته است.

آمریکا و کشورهای اروپایی بویژه فرانسه خواستار گسترش توافی اتمی و ضمیمه کردن برنامه موشکی ایران به برجام است.

این درخواست به شدت از سوی مقام‌های ارشد ایران رد شده است.

معاون سیاسی وزارت خارجه در این باره اظهار داشت «اگر توافق اتمی به برنامه موشک بالستیک ایران یا فعالیت‌های منطقه‌ای آن ربط داده شود، قدرتهای جهان نه تنها برجام را از دست خواهند داد، بلکه با مسائل پیچیده‌تر که حل آنها  سخت‌تر است روبرو خواهند شد».

 همچنین گفت: «اگر ما برجام را از دست بدهیم، با یک بحران اتمی دیگر مواجه خواهیم شد».

به گفته عراقچی، «برای اروپایی‌ها یا جامعه جهانی، وقتی درباره نگهداری برجام و حفظ آن صحبت می‌کنیم، این درباره انتخاب بین بازار ایران و ایالات متحده نیست، این درباره همکاری اقتصادی نیست، بلکه این درباره انتخاب بین داشتن امنیت و عدم امنیت است».