آمریکا رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران در منطقه را تحمل نخواهد کرد

ایران تهدید به خروج از توافق هسته‌ای و ایجاد یک بحران اتمی دیگر کرده است

 K24 - اربیل

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه سوم اسفند اعلام کرد واشنگتن دیگر رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران در منطقه را تحمل نخواهد کرد.

رفتار بی‌ثبات کننده منطقه‌ای ایران در جوامع بین المللی به سیاست این کشور در منطقه و دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه اطلاق می‌شود.

پنس در کنفرانس محافظه‌کاران آمریکا به رویکرد واشنگتن در قبال ایران پرداخت و گفت به عمده ترین دولت حامی تروریسم هشدار داده ایم که ایالات متحده دیگر فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه را تحمل نمی کند.

شورای امنیت به علت نقض تحریم تسلیحانی یمن توسط ایران، طرح قطعنامه‌ای را علیه تهران در دستور کار قرار داده است.

شبه نظامیان حوثی در یمن تاکنون چندین بار موشکهای ساخت ایران به سوی عربستان سعودی پرتاب کرده‌اند.

آمریکا همچنین خواستار اصلاح توافق هسته‌ای ایران شده است و کشورهای عمده اروپا را تحت فشار قرار داده است.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه سوم اسفند ماه تهدید به خروج ایران از توافق هسته‌ای و ایجاد یک بحران اتمی دیگر کرد.

ترامپ در روز 22 دی‌ماه «برای آخرین بار» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرد و در صدد اصلاح آن و ضمیمه کردن برنامه موشکی ایران و گسترش بازدید بازرسان سازمان انرژی اتمی از موسسات هسته‌ای و موشکی این کشور است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته که واشنگتن دیگر توافق فاجعه‌بار هسته‌ای با ایران را تایید نخواهد کرد.

ترامپ چهار شرط برای ماندن آمریکا در برجام تعیین کرده است:

دسترسی فوری بازرسان بین المللی به تمامی مکان‌ها و تاسیسات ایران، دائمی شدن محدودیت‌ها برای برنامه هسته‌ای ایران، تضمین به عدم نزدیک شدن به سلاح هسته‌ای، و محدودیت برنامه موشک‌های دوربرد ایران.

ترامپ،برنامه موشک‌های دوربرد و برنامه تسلیحات اتمی ایران  را جدانشدنی دانسته است.

عباس عراقچی روز سوم اسفند در اندیشکده چتم هاوس در لندن گفت اگر سیاستهای اغتشاش و عدم اطمینان درباره برجام ادامه یابد، اگر شرکت‌ها و بانک‌ها  با ایران کار نکنند، نمی توانیم در توافقی که هیچ نفعی برای ما ندارد بمانیم.

همچنین گفت: اگر ما برجام را از دست بدهیم، با یک بحران اتمی دیگر مواجه خواهیم شد.