دموکرات‌های آمریکا دست به دامان دولت روحانی شدند

جون کری به طور خصوصی با محمد جواد ظریف دیدار کرد

K24 - اربیل

جون کری وزیر خارجه سابق آمریکا در یک دیدار خصوصی با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران از تهران درخواست کرده است از توافق اتمی خارج نشود.

نشریه نیویورکر روز جمعه 11 اسفند گزارش داد کری در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در ماه فوریه با ظریف ملاقات کرد و بی سر و صدا از ایرانی‌ها خواسته است توافق هسته‌ای را کنار نگذارند یا آن را نقض نکنند، حتی اگر دولت ترامپ چنین کاری را انجام دهد.

همچنین گفته دیدار بین کری و ظریف احتمالا واکنش‌های شدیدی در واشنگتن و تهران در پی خواهد داشت.

توافق اتمی روز 23 تیر 1395 بین ایران و شش قدرت جهانی به امضار رسید و در جریان مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و ایران بیشترین دیدار با همدیگر داشته‌اند.

دونالد ترامپ که درباره خروج آمریکا از برجام هشدار داده است «برای آخرین بار» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را به مدت سه ماه تمدید کرد.

ترامپ توافق هسته‌ای ایران را فاجعه‌بار و بدترین توافق در تاریخ آمریکا خوانده و خواهان خروج واشنگتن از این توافق شده است

رویترز روز یکشنبه 29 بهمن به نقل از منابع آگاه در آمریکا گزارش داد واشنگتن قصد دارد طی دو مرحله توافق هسته‌ای را اصلاح کند.

در مرحلۀ اول، بین ۱۲ ژانویه تا ۱۲ مه، دولت آمریکا می کوشد توجه جدی کشورهای اروپایی را به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا جلب کند.

 در این مرحله دولت واشنگتن از کشورهای اروپایی می خواهد که خلاءهای توافق اتمی را با یک توافق تکمیلی برطرف سازند.

در مرحلۀ دوم که از ۱۲ مه آغاز می‌شود، آمریکا توافق تکمیلی را به دیگر امضاکنندگان توافق اتمی با ایران، یعنی روسیه و چین ارایه خواهد کرد.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران روز سوم اسفند تهدید به خروج از توافق هسته‌ای و ایجاد یک بحران اتمی دیگر کرد.

وی ر اندیشکده چتم هاوس اظهار داشت اگر در توافق هسته‌ای منفعت اقتصادی برای ایران نداشته باشد و بانک‌های عمده از  کار کردن با جمهوری اسلامی پرهیز کنند، از این توافق خارج خواهیم شد.