شورای نگهبان با برگزاری همه‌پرسی موافق است

روحانی در 22 بهمن خواستار برگزاری همه‌پرسی برای حل اختلافات شد

K24 - اربیل

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ضمن تاکید بر موافقت این شورا با همه‌پرسی گفت نباید آن را سیاسی کرد.

کدخدایی روز شنبه 12 اسفند در نشست خبری درباره اظهار نظر شورای نگهبان به همه‌پرسی گفت اصل ۵۹ و اصل ۱۷۷ قانون اساسی به همه‌پرسی اشاره دارد... در اظهارنظری که صورت گرفت سوال این بود که همه‌پرسی را سیاسی نکنید، شورای نگهبان موافق همه‌پرسی است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در روز 22 بهمن در مراسم سی و نهمین سالگرد انقلاب ایران خواستار برگزاری همه‌پرسی شد.

روحانی خطاب به شرکت کنندگان این مراسم گفت: قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد و اگر در موضوعی با هم بحث داریم باید به اصل ۵۹ مراجعه کنیم که طبق آن باید به آرای مردم مراجعه کرد.

 در اصل ۵۹ قانون اساسی آمده است که در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.

در اعتراضات دی‌ماه، تظاهرات کنندگان خواستار همه‌پرسی برای تعیین نظام سیاسی کشور شدند.

تظاهرات کنندگان با شعار «مرگ بر خامنه‌ای» کلیت نظامی جمهوری اسلامی را رد کردند.

هدف از همه‌پرسی

اما همه‌پرسی مورد نظر روحانی، برای حل اختلاف جناح‌های حکومتی است که به گفته وی جناح‌های سیاسی برای حل اختلاف‌هایشان به همه‌پرسی و صندوق رأی مراجعه کنند و هرچه مردم گفتند عمل کنند.

جناح‌های سیاسی ایران درباره مسائلی همچون حصر خانگی موسوی و کروبی، رد صلاحیت‌ها، حجاب اجباری، حقوق  شهروندی، موسسات غیر انتخابی و نقش نیروهای نظامی بویژه سپاه پاسداران در مسائل سیاسی و اقتصادی کشور اختلاف نظر دارند.

نقش رهبری در اداره کشور هم  یکی دیگر از موارد اختلاف بین جناح‌های سیاسی کشور است، اگر چه به ندرت به آن اشاره می‌کنند.

برخی از مقام‌های ارشد حکومتی و ائمه جمعه با انتقاد از سخنان روحانی گفتند 22 بهمن بزرگترین همه‌پرسی است.

کدخدایی به اشاره با اینکه تنها دو اصل قانون اساسی مربوط به همه‌پرسی است گفت: به موجب اصل ۱۱۰ قانون اساسی، فرمان همه‌پرسی از اختیارات رهبری است.