وزیر خارجه فرانسه وارد تهران شد

فرانسه خواهان محدود کردن برنامه موشکی ایران است

K24 - اربیل

آینده برجام، توان موشکی ایران و اقدامات ایران در منطقه محور اصلی گفتگوی وزیر خارجه فرانسه با مقام‌های ارشد دولتی ایران در تهران خواهد بود.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه 14 اسفند وارد تهران شد و قرار است درباره سه مشکل مهم از جمله برنامه موشکی ایران، اقدامات این کشور در منطقه، آینده برجام و همچنین روابط دو جانبه با مقام‌های ایرانی گفتگو کند.

وزارت خارجه فرانسه روز یکشنبه 13 اسفند در بیانیه‌ای اعلام کرد هدف سفر ژان ایو لودریان مذاکره در مورد آینده برجام، توان موشکی و سیاست های جمهوری اسلامی در خاورمیانه است.

فرانسه و کشورهای عمده اروپایی برای اصلاح برجام، محدود کردن برنامه موشکی ایران و جلوگیری از اقدامات «بی ثبات کننده» این کشور در خاورمیانه تحت فشار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قرار دارند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز یکشنبه 14 اسفند در یک تماس تلفنی با حسن روحانی از وی خواست به رژیم دمشق فشار بیاورد تا حمله به غیرنظامیان را متوقف سازد.

بر اساس اطلاعیۀ دفتر ریاست جمهوری فرانسه، ماکرون و روحانی توافق کرده‌اند که در روزهای آینده به اتفاق سازمان ملل، و در هماهنگی با رژیم دمشق  و سایر کشورهای درگیر در سوریه، لوازم کمک‌رسانی به سوری‌ها را فراهم آورند و برای برقراری آتش‌بس اقدام نمایند.

کشورهای عمده اروپایی همسو با آمریکا خواهان محدود کردن اقدامان ایران در منطقه و مذاکره درباره برنامه موشکی ایران هستند.

درخواستی که از سوی مقام‌های  حکومتی در تهران به شدت رد شده است.

رسانه‌های دولتی حکومتی در آستانه سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران نوشتند مهمان گستاخ باید از پرداختن به مسائلی که پاسخ آنها از پیش معلوم است پرهیز کند.

دولت ایران هرگونه مذاکراه برای اصلاح برجام، برنامه موشکی و اقدامات این کشور در منطقه را رد کرده است.

نیکی هیلی نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل خواستار اقدام جهانی برای مقابله با اقداماتی «بی ثبات کننده» ایران در منطقه شده است.

روسیه روز هفتم اسنفدماه پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای محکوم کردن ایران در نقض تحریم تسلیحاتی یمن در شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرد.

وزیر خارجه فرانسه دو روز قبل از سفر به ایران هشدار داد اگر جمهوری اسلامی به نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی بالستیک این کشور توجه نکند، ممکن است با تحریم‌های تازه‌ای روبرو شود.

علی اکبر ولایتی مشاور ارشد علی خامنه رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به درخواست ماکرون درباره برنامه موشکی ایران گفت برنامه موشکی ما به وی ربطی ندارد.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه روز سوم اسفند تهدید به خروج از توافق هسته‌ای و ایجاد یک بحران اتمی دیگر کرد.

به گفته وی، اگر در توافق هسته‌ای منفعت اقتصادی برای ایران نداشته باشد و بانک‌های عمده از  کار کردن با جمهوری اسلامی پرهیز کنند، از این توافق خارج خواهیم شد.

شرکت نفتی توتال در تیر ماه 1396 در راس یک کنسوسیم بین المللی یک قرارداد 5 میلیارد دلاری را برای توسعه فاز 11 در میدان گازی پارس جنوبی با ایران امضا کرد.

پاتریک پویان مدیرعامل شرکت نفتی توتال روز 23 آبان اعلام کرد ادامه کار این شرکت در ایران به تصمیمات کنگره آمریکا وابسته است.